На Єдиному веб-порталі використання публічних коштів містяться дані про чотири українські фірми, які перепродавали вугілля "Центренерго". Це: "Синтез Ойл", "Нафта форс", "Рекорд Сістем" і "Азонекс". Упродовж липня 2019 – квітня 2020 року вони продали держкомпанії 1,5 млн тонн вугілля.
Кіпрських акціонерів "Синтез Ойл" внесла в перелік підконтрольних Коломойському навіть Державна податкова служба. А засновником "Нафта форс" є менеджер з паливної групи "Авіас", пов'язаної з олігархом. "Рекорд Сістем" і "Азонекс" теж мають низку перетинів із бізнесами Коломойського і використовували при імпорті вугілля тих самих митних декларантів, що й дві інші фірми. Крім цього, перетинається й перелік їхніх російських постачальників.
До літа 2019 року ці чотири фірми не займалися вугіллям. Але щойно на "Центренерго" змінився менеджмент, на той, який Коломойський назвав "зрозумілим", компанії з групи олігарха почали імпортувати вугілля і перепродавати держкомпанії.
Серед їх постачальників - реальні власники вугільних кар'єрів РФ. Зокрема, Іскандер Махмудов (№16 у російському списку Forbes), Андрій Бокарев (№56), Костянтин Струков (№50), Михайло Федяєв, (№177), Володимир Грідин (№181). А також вугільний бізнесмен Руслан Ростовцев.
Американська редакція Forbes писала, що Ростовцев займається реекспортом вугілля з окупованих районів Донбасу та імовірно отримував подяку від так званого "МЗС ДНР" за допомогу з покращенням іміджу бойовиків за кордоном.
Є серед постачальників пулу фірм Коломойського загадковий підприємець Сергій Кучерявенко, який може бути номінальним власником в інтересах представників "Газпрому" чи Державної думи РФ. І білоруський олігарх Микола Воробей, який взяв під контроль транзит російського вугілля і якого вважають товаришем проросійського політика Віктора Медведчука.
А також кілька нікому невідомих фірм, які нічого не добувають, до промислових груп не входять і перепродають вугілля незрозумілого походження. Деякі з них раніше фігурували у журналістських розслідуваннях про поставки вугілля з ОРДЛО.
Повний перелік фірм, у яких українські посередники купляли паливо, виглядає так: ТОВ "ГОФ Прокопьевская", "Краснобродский Южный", "Инвест-Углесбыт", "Промугольсервис", "Сибэнергоуголь", "Талдинская Трейдинговая Компания", "СПК Красногорский". "Техшахтопром", "ИНТЕРСЕРВИС", "НовобитИнвест", "СОРТИРОВОЧНО-ПОГРУЗОЧНЫЙ КОМПЛЕКС", "РОСТУГЛЕМЕТ", "Инвестиционная транспортная компания", "Карбон Уголь", "ЛэндРесурс"; та АО "ХК "СДС-Уголь", "Разрез Степановский".
"Сплеск імпорту вугілля з Росії спричинив кризу з вугіллям українським. "Центренерго" зменшило закупівлі у державних шахт, вугілля лежало на складах, а шахтарі не отримували зарплат", - йдеться у розслідуванні.
Співрозмовник Bihus.Info у ДП "Мирноградвугілля" розповів, що така ситуація виникла через те, що "великими потоками йшла марка Г (тобто, саме газове вугілля – ред.) з Росії".
Саме для того, щоб скоротити імпорт з країни-агресора, "Центренерго" перевело енергоблоки з дефіцитного антрациту на розповсюджене українське газове вугілля. Що не завадило фірмам з орбіти Коломойського імпортувати з Росії вже недефіцитне газове.
7 грудня 2019 року на митниці Трипільська ТЕС і "Синтез Ойл" купили вугілля марки Т російської "Сибэнергоуголь" за однаковою ціною – 1957 грн/т. Тільки у вугілля, купленого ТЕС напряму, ця ціна кінцева. А от "Синтез Ойл" того ж місяця перепродав вугілля "Центренерго" за ціною 2200 грн за тонну (без ПДВ). З націнкою – 243 грн на тонні.
Отже, з огляду на обсяги придбаного в РФ вугілля та маржу хоча б 200 грн, сукупний заробіток компаній з пулу Коломойського – близько 300 мільйонів.
З червня 2019 "Центренерго" очолював Володимир Потапенко. Його призначили туди, коли президентом вже був Володимир Зеленський, а прем'єр-міністром лишався Володимир Гройсман. Фондом державного майна, який володіє 78% акцій держкомпанії, керував Віталій Трубаров.
Після зміни очільників уряду та ФДМ Олексій Гончарук і Дмитро Сенниченко розпочали зміну керівництва "Центренерго". Цей процес кілька місяців блокувався у судах. А 29 травня 2020 року в.о. гендиректора став Олександр Корчинський. Він запевняє, що "Центренерго" використовує вугілля лише державних шахт.
Експерти "Східної правозахисної групи" підрахували, що за шість років окупації частини Донецької і Луганської областей Росія вивезла з цієї території вугілля на $ 4,7 млрд. Вугілля з ОРДЛО змішується з видобутим у Росії і, за допомогою розгалужених тіньових схем, експортується в країни Європи. Тобто, Росія поставлячає туди крадене вугілля.
Докладніше про те, як Україні змусити Москву компенсувати втрати від військової агресії і витрати на відновлення мирного життя, і як у цьому можуть допомогти уроки Кувейту, читайте в статті Володимира Толкача і Володимира Цибульника "Рахунок агресору" для ZN.UA.