Міністерство фінансів невдовзі оголосить запуск нового інструменту кредитування житла - фінансовий лізинг під 5%.
Про це повідомив заступник міністра фінансів України з питань європейської інтеграції, голова ради Фонду розвитку підприємництва Юрій Драганчук в ході підписання 1000 договору за державною програмою "Доступна іпотека 7%".
"Будемо запускати нову державну компанію "Укрфінжитло", яка пропонуватиме додаткові продукти для осіб, що отримують зарплату з бюджету: вчителі, лікарі. Там буде новий інструмент - фінансовий лізинг під 5% (оренда з правом викупу - ред.)., який дасть змогу людям, що працюють в бюджетній сфері й отримують менші зарплати, отримати пільгове житло. Найближчим часом ми анонсуємо запуск і перші іпотечні договори", - сказав Драганчук.
"Укрфінжитло" надаватиме житло у фінансовий лізинг на умовах нульового першого внеску та під 5% річних. Очікується, що ставка за лізингом в межах 5% річних дасть можливість скористатися нею максимально широкому колу громадян.
Нагадаємо, у грудні 2020 року міністр фінансів Сергій Марченко підписав статут "Української фінансової житлової компанії", яка буде забезпечувати роботу ринку іпотечного кредитування.
4 серпня Кабмін затвердив умови забезпечення громадян України житлом з боку ПАТ "Українська фінансова житлова компанія" ("Укрфінжитло"). Про це йдеться в ухваленій постанові "Про затвердження Умов забезпечення ПрАТ "Українська фінансова житлова компанія" громадян України житлом", розроблену Мінфіном.
В постанові визначено перелік осіб, які можуть претендувати на забезпечення житлом. Це працівники та службовці, які отримують заробітну плату за рахунок державного або місцевих бюджетів, та особи, відомості про яких внесені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Встановлено критерії, що дають право громадянам на отримання житла, а саме:
– розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї за останні 6 місяців не має перевищувати 10 розмірів середньомісячної заробітної плати у регіоні;
– протягом останніх 5 років не мали у власності житлову нерухомість, потребують поліпшення житлових умов;
– вікове обмеження: на дату виконання зобов’язань – не більше 70 років.
Визначено умови щодо житла, передусім це:
– строк укладання договорів – не більше 20 років;
– вартість 1 м² загальної площі житла не може перевищувати опосередковану вартість житла за регіонами, визначену Мінрегіоном та збільшену на відповідні коефіцієнти;
– відсоткова ставка за іпотечним кредитом є фіксованою на весь період дії договору;
– житло у фінлізинг надається без першого внеску; перший внесок за іпотечним кредитом складає 20% вартості житла;
– нормативна площа (для фінлізингу: не більш 21 м² на кожного члена сім’ї та додатково 10.5 м² на сім’ю, але не більш 94.5 м²; для іпотечного кредиту: 50 м² на одинокого громадянина чи на сім’ю з 2-х осіб та 20 м² на кожного наступного члена сім’ї);
– вимоги щодо об’єкта житлової нерухомості, який передається у фінансовий лізинг (перебуває в експлуатації не довше 20 років, або реконструкцію якого здійснено не раніше, ніж за 10 років до укладання договору).
27 січня 2021 року Кабмін надав можливість українцям брати іпотеку під 7% річних в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%». З такою ставкою можна купувати житло, побудоване після 2015 року, або будувати власний дім.
Державна програма "Доступна іпотека 7%" запрацювала 1 березня 2021 року. За умовами програми, об'єктом іпотеки може виступати квартира або приватний будинок. Максимальна вартість об'єкта – 2,5 млн грн, при цьому гранична сума іпотеки становить 2 млн грн. Кредит надається на термін до 20 років. Перший мінімальний внесок становить 15%, а іпотечна ставка – 7%.
Держава зацікавлена у запуску іпотеки, тому що будівельна галузь - це один із драйверів економіки - голова "Укрфінжитло" Василь Шкураков розповів, як і кому буде видаватися іпотека під 7%.