33 богатирі на чолі з дядьком Чорномором не вийшли на український берег і не заявили про свої казкові права на морські надра. Та й інших претендентів на поклади (потенційні) вуглеводнів виявилося поки що набагато менше, ніж очікувало Держгеонадра України. Принаймні на 15 серпня бажаючих дорозвідати і розробляти Фороську нафтогазоносну ділянку наразі не знайшлося. Хоча важлива якість, а не кількість? Якою буде якість роботи на шельфі - ми ще маємо побачити та відчути…
А кількість претендентів каже сама за себе. Дорозвідкою та розробкою Скіфської площі на українському шельфі Чорного моря готові були зайнятися два претенденти.
Держгеонадра Міністерства екології та природних ресурсів має намір повторно виставити на конкурс Фороську площу після певних змін тендерних умов. Яких саме, поки що точно невідомо.
А зі Скіфською площею українського шельфу, схоже, на сьогодні все зрозуміло. Право на її дорозвідку та розробку - за умови укладання угоди про розподіл продукції (УРП) з українськими держкомпаніями - одержить консорціум на чолі з ExxonMobil.
Як повідомив 15 серпня глава Мінекології Едуард Ставицький, консорціум у складі ExxonMobil Exploration and Production Ukraine B.V., британсько-нідерландської Shell, румунської Petrom (дочірньої компанії австрійської OMV) і НАК «Надра України» став переможцем конкурсу на укладання угоди про розподіл продукції щодо Скіфської нафтогазоносної ділянки на шельфі Чорного моря.
За словами Є.Ставицького, Кабмін підтримав пропозицію міжвідомчої комісії щодо укладання угоди про розподіл продукції та визначення переможцем групи компаній на чолі з оператором угоди, компанією ExxonMobil. Міністр уточнив, що частка держави в прибутковій частині продукції становитиме 25%. Крім того, консорціум компаній після укладання УРП внесе до держбюджету спеціальний платіж у розмірі 325 млн. дол.
Як зазначив Є.Ставицький, переможець конкурсу взяв на себе зобов’язання інвестувати в геологічну розвідку на ділянці більш як 400 млн. дол. Хоча умови конкурсу передбачали вкладення в перший етап розробки в сумі 200 млн. дол.
Міністр також уточнив, що частка НАК «Надра України» у пулі становитиме 10%. При цьому компанії ExxonMobil, Shell і OMV повністю беруть на себе фінансову складову участі НАК «Надра України».
Є.Ставицький також розраховує, що угоду про розподіл продукції з консорціумом буде підписано до кінця 2012 року.
Як повідомляло DT.UA, на участь у конкурсі по Скіфській нафтогазоносній ділянці на шельфі Чорного моря надійшло дві заявки. Крім вищезгаданого консорціуму, заявку подала компанія LUKOIL Overseas Ukraine B.V.
До речі, Lukoil ще кілька років тому одержав право на розробку частини українського шельфу. Але так нічого певного там і не зробив…
А тим часом росіяни свою частину Чорноморського шельфу розробляють (і, головне, вивчають)
активно. Попри все.
Можливо, консорціум на чолі з ExxonMobil «домовиться з Нептуном» про прискорення видобутку морських покладів вуглеводнів. Хоча при цьому бентежать нав’язані «Надрам України» партнери, яким навряд чи місце поруч із ExxonMobil, Shell і навіть румунською Petrom.
Згідно з умовами конкурсу, плата за участь у ньому становить 1 млн. грн. Вартість пакета конкурсної документації - 10 млн. грн.
Після підписання УРП інвестор має в 10-денний термін заплатити до держбюджету мінімум 2,4 млрд. грн. спеціального платежу (премії).
Згідно з постановами Кабінету міністрів №454 і 455 від 23 травня ц.р., мінімальний обсяг інвестицій на першому етапі геологорозвідувальних робіт повинен становити не менш як 1,6 млрд. грн.
Обсяг інвестицій на другому етапі, у тому числі дослідно-промислової експлуатації, як і сумарний обсяг інвестицій, необхідних, у тому числі, для промислової розробки, визначається за умовами конкурсу. Максимальну частину компенсаційної продукції, за рахунок якої інвестору будуть компенсовані його витрати, встановлено на рівні 70%, а частка держави в прибутковій продукції має бути не менше 20%.
Передбачається, що УРП будуть укладені строком на 50 років.
ExxonMobil всесвітньо відома як американська корпорація. І саме з її керівництвом у В.Януковича відбулася розмова під час візиту в США. Дотепер у цієї компанії не було особливих досягнень на українському ринку, попри світову популярність.
Щодо британсько-нідерландської Shell нафтогазова історія містить більше конкретики. Років десять тому Shell пропонувала уряду Л.Кучми величезні гроші за українську ГТС. Через кілька років ця компанія (через свої дочірні) прийшла й закріпилася на українському нафтогазовому ринку. З’явилися заправки з логотипом Shell. А потім, у квітні 2012 року, Shell виграла тендер на розробку Юзовської нафтогазоносної площі, де планує добувати сланцевий газ. Якщо він буде там у промислових обсягах.
Про румунську компанію Petrom (дочірню австрійської OMV) можна чітко сказати те, що її материнська компанія, як і вона сама, давно відомі українським газовикам і предметно цікавляться станом і перспективами нашого нафтогазового ринку. А ще їх дуже цікавить чорноморський шельф Румунії, частину якого та відсудила в України. Він саме межує із о. Зміїний, де проходить кордон Скіфської ділянки. Але це так, до слова.
Як насправді розвиватиметься ситуація зі Скіфською чорноморською ділянкою, наскільки будуть змінені тендерні умови та чи з’являться претенденти на Фороську ділянку - стане відомо вже в недалекому майбутньому.
Збільшення та розвиток власного нафтогазодобування в ім’я майбутньої енергонезалежності України - благородна мета. Але, можливо, не варто так поспішати? Адже між тендером і безпосередньо видобутком (якщо таке станеться) минуть роки. За цей час з’являться нові технології, завдяки яким і українські ділянки надр можна буде розробляти ефективніше та безпечніше.