Через військову агресію РФ в Україні тривають бойові дії, які призводять до людських втрат, тимчасової окупації територій та крадіжки зерна ворогом. У 2023 році в Україні можуть скоротитися обсяги виробництва валової продукції сільського господарства на 2,1 %, порівняно з 2022 роком. Директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» академік НААН Юрій Лупенко розповів про причини скорочення виробництва агропродукції.
Він наголосив, що таке скорочення виробництва пов’язане із війною та спричиненими нею проблемами розвитку економіки в цілому.
Лупенко зауважив, що під впливом логістичних проблем експорту сільськогосподарської продукції та падінням закупівельних цін, сільськогосподарські виробники змушені скорочувати виробництво найбільш продуктивних видів продукції, таких як пшениця та кукурудза.
Втрати доходів українських сільгосппідприємств у 2022 році, суттєве здорожчання ресурсів, зменшують їх можливості щодо придбання високоякісного насіннєвого матеріалу, повноцінного забезпечення технологічного процесу, особливо щодо внесення достатньої кількості мінеральних добрив та засобів захисту рослин.
На думку експерта, відносно невеликий розмір зниження обсягів виробництва значною мірою зумовлений і низькою базою порівняння 2022 року, коли під впливом воєнних дій валова продукція галузі зменшилась проти 2021 року більше ніж на чверть.
Зокрема, у рослинництві валова продукція у 2023 році очікується на 2,1 % менше, ніж у 2022 році.
Урожай зернових і зернобобових культур може зменшитися на 11% проти минулого року.
Але в Україні прогнозується збільшення обсягів виробництва по олійних культурах – сої (+12,2 %), соняшнику (+6,5 %), ріпаку (9,1 %).
За прогнозом науковців з Інституту аграрної економіки, обсяги виробництва продукції тваринництва на 2,2 % зменшаться проти 2022 року при невеликому зростанні продукції вирощування птиці (+1,1 %) та зменшенні по інших видах, напр., свині (-2,1 %) та вовна (-30 %).
Також науковці прогнозують, що очікуване виробництво сільськогосподарської продукції у 2023 році дозволить забезпечити внутрішні продовольчі потреби держави.
Лупенко додав, що при цьому по окремих видах продукції рівень забезпечення навіть зростатиме, хоча і не перевершить довоєнний, однак свідчить про стійкість українського агровиробництва.
Раніше у Мінагрополітики пояснили, як може змінитися урожайність в Україні у 2023 році.