Урожайність в Україні: як вона може змінитися цьго року

Поділитися
Роз'яснення дали у Мінагрополітики.

Через військове вторгнення РФ в Україні тривають бойові дії, які призводять до людських жертв, тимчасової окупації територій та крадіжки зерна ворогом. Про те, як зміниться урожайність, відсоток виробництва сільськогосподарської продукції та чому аграрії переходять на олійні культури, в ефірі національного марафону «Єдині новини» розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

За словами Висоцького, наступного року урожайність в Україні може знизитися на 5%. Він пояснив, що під словом «урожайність» йдеться про величину, яка збирається з гектара і її не варто плутати із показником фізичного збору врожаю. Чиновник пояснив, що посівні площі будуть переорієнтовані в основному на олійні культури.

«Пріоритетними в аграріїв стають олійній культури. Це вже помітно на прикладі озимого ріпаку, його площа посіву у порівнянні з попереднім роком не зменшилася. Також очікуємо збільшення площ соняшнику та сої. Хоч олійні культури мають меншу урожайність на гектар, дають менший валовий збір у вазі, але вартість їх значно вища порівняно з зерновими – у 2-2,5 рази. Тому якщо ми говоримо про фізичний збір урожаю, то прогнозуємо, що зменшення  буде на рівні 10-15%. Така наша оцінка наразі», – наголосив він.

Висоцький додав, що в немає профіциту олійних культур, оскільки і по олійних, і по зернових культурах, Україна експортноорієнтована.

«Міжнародний ринок готовий спожити і більші обсяги олійних культур з України. Тому те, що буде додатково вирощено, піде на експорт. Більше того, логістика по олійних культурах більш вигідна, оскільки одиниця тонн олійних культур має більшу вартість, а транспортування коштує так, як і 1 тонна зернових. Через це фермери і перелаштовуються, щоб все-таки працювати не в збиток і не в нуль, а з певною прибутковістю», – сказав він.

Перший заступник міністра агрополітики зазначив, що фактично основна збитковість у с/г спостерігалася весною-літом, до відкриття «зернової ініціативи». Адже тоді була обмежена логістика й відповідно низька ціна на внутрішньому ринку через подорожчання транспортування.

«З відкриттям «зернової ініціативи» по зернових культурах ми вже спостерігаємо прибутковість. Об’єми зростають, вартість логістики падає, тому прогнозуємо не лише по олійних, але і по зернових культурах, в тому числі озимій пшениці, позитивні результати в поточному році», – резюмував він.

Україна, станом на грудень 2022 року зібрала врожай більш як 40 млн тонн. Не найменший за часи сучасної історії країни, але найгірший за останні сім років. Та й ціна зерна цьогоріч занадто висока, аби розбазарювати вирощене наліво-направо. Особливо на тлі скорочення посівних площ озимої пшениці та усвідомлення того, що врожай 2023-го буде незрозуміло який. Що слід очікувати у майбутньому – читайте у матеріалі Лариси Гук «Урожай-2023: ще гірше, ніж погано» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі