У першому півріччі 2016 року Росія переживала не невелику корекцію, а справжню рецесію, вважають експерти інституту "Центр розвитку" Вищої школи економіки (ВШЕ).
"Завершилася лише перша, найбільш гостра фаза пристосування економіки до "нової нормальності". Економіка знову почала скорочуватися, пробивши дно, причому ВВП, який характеризує випуск всієї економіки в цілому, пробив дно вже в першому кварталі 2016 року, а у другому кварталі, згідно з нашими оцінками, опинився на 1,4% нижче дна і на 5,5% нижче середнього рівня 2014 року", - наголошується в доповіді ВШЕ.
У доповіді особливо наголошується на скороченні роздрібного товарообігу, який за січень-червень 2016 року скоротився на 3,1%. Щодо середнього рівня 2014 року, товарообіг в роздробі впав на 15%, наблизившись до рівнів 2008 року.
"У цих умовах ми не очікуємо відновлення стійкого зростання економіки найближчим часом", - підкреслюється в доповіді ВШЕ.
За оцінками експертів, за підсумками 2016 року ВВП Росії може скоротитися на 1,5%, що значно гірше травневого прогнозу Мінекономрозвитку на цей рік, а в наступні роки рецесія може продовжитися "нехай і меншими темпами".
Ще однією загрозою для економіки залишається скорочення доходів казни від падіння цін на нафту. Вже в першому півріччі 2016 року для покриття дефіциту федерального бюджету уряду довелося використовувати 780 млрд рублів (близько 10 млрд доларів) з Резервного фонду, до кінця ж року кошти фонду, за оцінкою ВШЕ, можуть бути повністю вичерпані.
Нагадаємо, що про "дно кризи" російські чиновники говорили в середині 2015 року, а в кінці року президент РФ Володимир Путін почав вживати новий вираз – "пік кризи", про досягнення якого він неодноразово інформував мешканців Росії.