Експерт вказує на ризики «трудової» лібералізації в Україні

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт вказує на ризики «трудової» лібералізації в Україні © Слово і діло
Основними її противниками є профспілки, які прагнуть зберегти власний вплив.

Сьогодні трудова реформа, як і під час попередніх спроб реформування трудового законодавства, що вже мали місце в Україні у 2003, 2009, 2012, 2015 та 2020 роках, перебуває в зоні ризику, пише Любомир Чорній у статті «Як виграти у війні за детінізацію найманої праці».

Основним противником лібералізації регулювання трудових відносин в Україні є профспілки – вони навіть відмовилися від участі в робочій групі, яка на базі комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів доопрацьовувала законопроєкт №5371 до другого читання.

Інтерес профспілок зрозумілий – зберегти свій вплив і підхід домінування колективного договору у сфері регулювання трудових відносин та розв’язання трудових спорів. А також домінування підходів, що пропагуються Міжнародною організацією праці й використовуються в Україні в найжорсткішій формі: без урахування сучасної трансформації ринку праці та зростання ролі малого та середнього бізнесу в ринкових економіках.

«Профспілки надалі, і це зрозуміло, наполягають на інструментах захисту прав працівників, що властиві великим підприємствам, проте абсолютно вбивчі для всього мікро- й малого, а також чималої частини середнього бізнесу», - наголошує автор.

За таких підходів значний обсяг прав працівника делегований фантомному трудовому колективу, а в окремих випадках – ще й профспілкам. На практиці це позбавляє працівника економічної самостійності та реальних можливостей правового захисту, змушує роботодавця вести обтяжливу кадрову документацію або шукати альтернативи легальному залученню найманої праці (наприклад, укладаючи цивільно-правові договори із ФОП).

Таким чином, держава ж мусить підтримувати існування громіздкої та неефективної системи державного контролю у сфері праці, що, радше, призводить до виникнення корупції та вимивання ресурсів роботодавця, ніж забезпечує реальний захист працівника.

Законопроєкт, що обіцяв сучасні взаємовідносини між роботодавцем і працівником, попри спротив профспілок, пройшов остаточне голосування під куполом ВР. Про підсумкові здобутки у сфері трудових відносин читайте у статті Любомира Чорнія «Як виграти у війні за детінізацію найманої праці».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі