Редакція ZN.UA ознайомилася із текстом проєкту закону "Про олігархів" і ділиться із читачами його основними положеннями та нашим розчаруванням.
Запропоновані у законі реформи по суті неможливі у вітчизняному соціально-економічному середовищі, вважає кандидат економічних наук (Інститут економіки та прогнозування НАН України) Євгеній Редзюк.
Особливо беручи до уваги не впровадження антимонопольних обмежень та не проведення спеціалізування діяльність крупних фінансово-промислових груп (ФПГ), так як це діє в розвинених країнах світу та країнах, що розвиваються.
Наприклад, пише експерт, якщо компанія "Apple" заявить, що починає виготовляти гамбургери, то одразу збанкрутує, тому що її кадровий і технологічний потенціал найбільш конкурентний в ІТ-технологіях. У любих інших ринках ця компанія буде не конкурентоздатною. А в Україні ФПГ вітчизняних олігархів спокійно функціонують в 5-10 сферах діяльності й не дають розвиватись малому і середньому бізнесу.
"В цьому, на наш погляд, одна з головних проблем слабкого й нестійкого розвитку економіки України і її потрібно вирішити", пише Редзюк.
Автор вважає, що для вирішення вищезазначених проблем в економіці України необхідно для крупних підприємств (чисельністю працюючих від 250 осіб, з чистим доходом – понад 1 млн. прожиткових мінімумів на рік) додати уточнення в Господарському кодексі.
Так, якщо підприємство має відповідні показники (маються на увазі всі 3 показники в сукупності) від встановлених параметрів, то згідно зі значним впливом даного підприємства на певний регіон країни, або на державу Україну, в цілому, а також на соціально-економічний стан її громадян – встановити додаткові критерії суспільного контролю і вимоги до більш прозорої та відповідальної корпоративної культури, стандартів й звітності.
Докладніше по проблемі у статті кандидата економічних наук Євгенія Редзюка "Деолігархізація України — місія можлива?"