Експерт розповів про ключову відмінність між українським ринком газу та європейським

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Експерт розповів про ключову відмінність між українським ринком газу та європейським Тарифи на розподіл газу в Європі та Україні непорівнянні © Ivanov / Depositphotos
Українці платять європейську ціну за газ, але не отримують відповідного рівня сервісу та безпеки транспортування газу.

Відмінність між українським ринком газу та європейським легко можна побачити, порівнюючи оптові ціни на газ і тарифу на його розподіл у нас і в європейських країнах.

Про це заявив директор "Регіональної газової компанії" Олександр Притика.

За його словами, оптові ціни на газ як товар в Європі та Україні майже зрівнялися, а в деяких країнах ціни на газ навіть нижче, ніж у нас.

"А от тарифи на розподіл газу в Європі і Україні непорівнянні. В Україні досі тарифи в 5–6, а то і в 10 разів нижчі. Тобто при порівнянних цінах на газ європейські оператори розподільних мереж мають набагато вищі тарифи, тож можуть спрямовувати набагато більше коштів на підтримку мереж у надійному робочому стані, на ремонти та оновлення обладнання. В Україні ринок газу для одних учасників ринку будується за рахунок інших учасників - споживачів і операторів ГРМ", - зазначив він.

пр_1
пр_1
пр_3
пр_3



За словами Притики, в результаті споживачі газу в Україні платять європейську ціну за газ, але не отримують відповідного рівня сервісу та безпеки транспортування газу.

"Яка ж відмінність у підходах до формування тарифів в Європі та Україні? В Європі це прозора система тарифоутворення на базі багаторічного бенчмаркінгу при використанні RAB-регулювання, або врахування обґрунтованих витрат при системі "витрати+". Що відбувається в Україні? Через те, що роздрібна ціна на газ у нас включає надзвичайно великі оптові ціни, фінансування газорозподільних мереж відбувається за залишковим принципом, навіть у системі "витрати+" плюс уже відкинули, не кажучи про багаторічні RAB-тарифи", - зазначив Притика.

За його словами, через це вже не перший рік спостерігається хронічна збитковість газорозподільних компаній.

Детальніше про ринок газу читайте у статті Алли Єрьоменко "Створення ринку газу: імітація чи реальність?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі