Про це заявив директор "Регіональної газової компанії" Олександр Притика.
За його словами, оптові ціни на газ як товар в Європі та Україні майже зрівнялися, а в деяких країнах ціни на газ навіть нижче, ніж у нас.
"А от тарифи на розподіл газу в Європі і Україні непорівнянні. В Україні досі тарифи в 5–6, а то і в 10 разів нижчі. Тобто при порівнянних цінах на газ європейські оператори розподільних мереж мають набагато вищі тарифи, тож можуть спрямовувати набагато більше коштів на підтримку мереж у надійному робочому стані, на ремонти та оновлення обладнання. В Україні ринок газу для одних учасників ринку будується за рахунок інших учасників - споживачів і операторів ГРМ", - зазначив він.
За словами Притики, в результаті споживачі газу в Україні платять європейську ціну за газ, але не отримують відповідного рівня сервісу та безпеки транспортування газу.
"Яка ж відмінність у підходах до формування тарифів в Європі та Україні? В Європі це прозора система тарифоутворення на базі багаторічного бенчмаркінгу при використанні RAB-регулювання, або врахування обґрунтованих витрат при системі "витрати+". Що відбувається в Україні? Через те, що роздрібна ціна на газ у нас включає надзвичайно великі оптові ціни, фінансування газорозподільних мереж відбувається за залишковим принципом, навіть у системі "витрати+" плюс уже відкинули, не кажучи про багаторічні RAB-тарифи", - зазначив Притика.
За його словами, через це вже не перший рік спостерігається хронічна збитковість газорозподільних компаній.
Детальніше про ринок газу читайте у статті Алли Єрьоменко "Створення ринку газу: імітація чи реальність?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".