Попри спротив профспілок, депутати ухвалили «трудовий» законон №5371. Головною новацією закону є спрощений режим регулювання трудових відносин, пише Любомир Чорній у статті «Як виграти у війні за детінізацію найманої праці».
Спрощений режим схиляє шальки терезів від колективного в бік індивідуального трудового договору, де визначатимуться індивідуальні умови праці конкретного працівника, додаткові зобов’язання роботодавця та працівника, а також заохочення і компенсації.
Цим режимом зможуть скористатися представники малого і середнього підприємництва та новостворений бізнес із кількістю працівників до 250 осіб або у разі, коли заробітна плата працівника становить понад 8 мінімальних заробітних плат (на сьогодні 52 тисячі грн) на місяць.
Також документ передбачає відчутне зменшення обсягу кадрової документації, яку нині має вести бізнес, зокрема з питань, котрі врегульовано трудовим договором.
У разі використання спрощеного режиму скасовуються вимоги до складання окремих графіків відпусток, робочих змін, режимів роботи, численних розписок, інструкцій і наказів із питань, які досить врегулювати трудовим договором.
«Підходи до регулювання питань найманої праці, які досі використовувалися в Україні, сформувалися здебільшого в умовах командно-адміністративної економіки радянських часів», – пояснює автор.
У Кодексі законів про працю України, прийнятому ще 1971 року, досі засадничо мало що змінилося: колективний трудовий договір превалює над індивідуальним, застосовується презумпція вини роботодавця, надмірна бюрократизація й державний контроль підміняють собою турботу про інтереси працівника.
На думку Чорнія, назріла потреба у змінах втілюється в реальність завдяки ухваленню законопроєкту №5371.
Законопроєкт, що обіцяв сучасні взаємовідносини між роботодавцем і працівником, попри спротив профспілок, пройшов остаточне голосування під куполом ВР. Про підсумкові здобутки у сфері трудових відносин читайте у статті Любомира Чорнія «Як виграти у війні за детінізацію найманої праці».