Експерт, який передбачив ліквідацію "Мегабанка" і "Січ“, каже, що це були не останні "воєнні" банкрутства

Поділитися
Експерт, який передбачив ліквідацію © Deskgram
З початку війни багато великих банків навіть підвищили операційну ефективність. Але загалом приплив коштів до банків сповільнився, і багато позичальників припинили обслуговувати кредити.

Банки "Мегабанк" і "Січ“ — не останні, які під час війни зазнають банкрутства. Про це заявив асоційований експерт CASE Україна Євген Дубогриз, який раніше прогнозував проблеми для двох десятків українських банків, і, зокрема, передбачив банкрутство "Мегабанк" і "Січ“, пише "Фокус".

""Мегабанк" і „Січ“ — точно не останні „воєнні банкрутства“ банків. Банки залишають ринок і в мирний час — хтось не витримує конкуренції, хтось недооцінює ризики. Чим довше йде війна — тим більше ризиків неплатоспроможності деяких банків», — каже експерт.

Наразі ситуація така, що найбільшим банкам неплатоспроможність не загрожує, вони мали великий запас міцності й до 24 лютого, багато великих банків навіть підвищили операційну ефективність — зменшили витрати, збільшили обсяги чистих комісійних доходів, плюс заробляють на моменті на високій ставці за депозитними сертифікатами НБУ.

Тобто. попри неодноразово озвучені побоювання, банківський сектор усі шість місяців повномасштабної війни в Україні залишався досить стабільним та високоліквідним. У НБУ зазначили, що чисті активи банків за другий квартал зросли на 3,3% і наблизилися до довоєнного рівня. Кошти клієнтів залишаються основним джерелом стабільного фондування банків. 

"Загалом по сектору миттєва ліквідність достатня — це означає, що більшість банків, особливо великих, мають достатньо коштів, щоб здійснювати платежі й в разі потреби повністю віддавати депозити. Причому достатньою є і гривнева, і валютна ліквідність", — пояснив Євген Дубогриз.

Але, за його словами, приплив коштів населення та бізнесу до банків сповільнився, багато позичальників припинили обслуговувати кредити. Тому часто банки мають не так багато коштів для кредитування, навіть у межах державних програм.

«Загрози для деяких банків є, особливо, для тих, хто має великі (порівняно з активами) обсяги рефінансування НБУ, що істотно подорожчало. І для тих банків, у кого в зобов’язаннях велика частка теперішніх рахунків бізнесу та депозитів населення на вимогу", — каже Євген Дубогриз.

Він не відкинув, що найближчими місяцями будуть нові банкрутства банків.

Нагадаємо, раніше в Асоціації українських банків (АУБ) заявили про те, що під загрозою банкрутства перебувають близько 20 банків, що становить майже третину від загальної кількості. А причиною можливого банкопада там вважають рекордне підвищення облікової ставки НБУ із 10% до 25%.

Президент АУБ Андрій Дубас розповів, що до підвищення ставки банки брали у НБУ рефінанс під 9% та вкладали ці гроші в ОВДП у середньому по 12%. Тепер повертати гроші Нацбанку доведеться по 27%, що завдасть сильного удару.

Водночас нагадаємо, що на початку квітня ВРУ ухвалила закон про підвищення гарантованої суми за вкладами та повне відшкодування Фондом гарантування коштів вкладникам на період воєнного стану.

Тобто, на сьогоднішній день відшкодування вкладів населенню відбувається не в межах гарантованої суми – 200 тис. грн, а на всі 100%.

Дія цієї норми поширюється на банки, рішення про виведення з ринку яких буде прийнято після набуття чинності цим Законом.

За час війни в Україні було визнано неплатоспроможними два банки - "Мегабанк" та "Січ".

А через три місяці після припинення або скасування дії військового стану гарантована сума за вкладами становитиме не менше ніж 600 000 грн.

Варто також нагадати, що багато великих банків уже відкривають клієнтам вклади. Після закінчення терміну розміщення кошти доступні в іноземній валюті — доларах або євро. Проте є обмеження за сумою — лише 50 тис. грн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі