Економіка Росії після застою перейшла в період саморуйнування – Washington Post

Поділитися
Економіка Росії після застою перейшла в період саморуйнування – Washington Post Економіка Росії навряд чи відновиться в 2016-2017 роках. Ілюстрація © topwar.ru
На думку економіста, немає жодних підстав чекати відновлення в Росії у 2016-2017 роках.

Трохи більше ніж через рік після "Чорного вівторка", коли рубль за один день втратив чверть своєї вартості, економіка Росії досі хитка. За останні 12 місяців ВВП країни скоротився на 3,9%, а інфляція склала близько 13%. Це скромніші показники падіння, ніж передбачали експерти. Однак обіцянки російського уряду, що економічне зростання в РФ відновиться до кінця 2015 року так і не були втілені. І розмови про те, що це станеться до кінця вже нового року теж мають нереалістичний вигляд.

Про це на сторінках Washington Post пише російський економіст і експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Владислав Іноземцев.

Він додає, зрештою, міжнародні фінансові інститути і російський міністр економіки визнали, що економічного зростання в Росії не буде в 2016 році, хоча минулого тижня російські урядовці заявили, що чекають позитивної динаміки на 0,8%. Але в кращому випадку зростання російської економіки варто чекати в 2017 році. І якщо це станеться, можна буде сказати, що Росія переживала "звичайні проблеми", пов'язані з падінням цін на нафту і санкціями Заходу. Але що як відновлення не буде?

"Я б сказав, що справи в російській економіці гірші, ніж навіть були в 2009 році. Реальні доходу скорочуються швидко, а номінальні зарплати, якщо перевести їх в доларовий еквівалент за актуальним курсом, тепер нижчі, ніж були в 2005-му. Федеральний бюджет в доларах також скромніший, ніж в 2006 році. Середня ціна нової квартири в Москві зменшилася на 16% у порівнянні з вартістю в 2014 році навіть в рублях, а в доларах ця різниця ще більша. Оренда офісів у Москві і Санкт-Петербурзі обвалилася до показників 2002 року. Російська економіка страждає від скорочення нафтових доходів і зростання бюрократичного тиску, не кажучи про параноїдальну міжнародну політику країни", - пише Іноземцев.

Оцінюючи російську економіку з 2000 року, можна виділити два помітних періоди. Один з них припадає на 2000-2007 роки, коли ВВП зростав на 7% щороку, російська фондова біржа "вистрілила", а середній дохід в Росії збільшився втричі. Податки були понижені, а міжнародна співпраця зросла. Росія розвивалася.

А потім почався другий період, який тепер можна назвати "застоєм". Між 2008-м і 2015-м роками щорічне економічне зростання дорівнювало нулю, відтік капіталів пришвидшився, іноземних інвесторів витіснили, бізнес-клімат погіршився, а десятки нових податків були запроваджені. Військові витрати подвоїлися, оскільки президент Володимир Путін розв'язав війни проти Грузії і України, а також почав війську кампанію в Сирії. Його інтереси змінилися з економічних на геополітичні.

Другий період зазвичай описують, як дві кризи і одне відновлення, але насправді це одна тривала криза без будь-якого зростання. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв визнав, що Росія ніколи повною мірою не виходила з попередньої кризи, а потім опинилася в епіцентрі нової.

Також Іноземцев звертає увагу, що періоди зростання і застою тривають майже однаково: вісім і дев'ять років. А оскільки російська економіка тепер повністю підпорядкована політикам і стала менш ліберальною, лишається мало надії на те, що вона відновиться, навіть якщо санкції будуть скасовані, а ціни на нафту зростуть до норми.

Росія і раніше переживала кризи. Але ні в 1998-му, ні в 2008 році іноземні компанії не покидали свої російські інвестиції. Уряд подав чіткий сигнал внутрішнім і міжнародним інвесторам, що не варто вкладати гроші в Росію, запровадивши свої "контр-санкції" проти ЄС, розпочавши дипломатичних конфлікт з Туреччиною і оголосивши, що мінливе російське законодавство скасовує усі міжнародні угоди.

За минулий рік принаймні 20 великих західних корпорацій пішли з Росії. Серед них, наприклад, Opel, Adobe Systems і Stockmann. Щонайменше 30 заводів, які належали іноземним компаніям, припинили роботу. А потік емігрантів зріс. В той час, як за період з 2008-го до 2010 року Росію залишили 35 тисяч людей, то в 2015 році понад 400 тисяч росіян переїхали жити в інші країни. Тож, на думку автора, немає жодної ознаки, що російська економіка буде відновлюватися.

Якщо в 2016 році продовжить скорочуватися, як і в минулому році, вірогідно, що зараз в Росії триває не чергова криза, а початок тривалого спаду на зразок того, який стався у Венесуелі в другій половині 2000-х. В такому разі період застою закінчиться не відновленням, а перманентним падінням, яке може затягнутися на роки.

"Головна причина в тому, що в 90-х і на початку 2000-х Росія, якою б хаотичною вона не здавалася, була країною надій. Тоді більш динамічні і покращені внутрішні умови приваблювали інвесторів. Після 2012 року все змінилося: тепер це територія розчарувань", - йдеться в статті.

На думку автора, вірогідно, що Росія тепер вступила в новий період економіки, яка сама себе руйнує, який і охарактеризує третій термін правління Володимира Путіна. Тим часом, останні соціологічні опитування показали, що росіяни бояться економічної кризи в 2016 році. В цей же час, найнижчий рівень оптимізму серед росіян спостерігався аж в 1991 році, коли позитивні сподівання висловлювати лише 25% опитаних.

Раніше видання Radio Free Europe Radio Liberty писало, що криза в Росії починає руйнувати пропаганду Кремля. Загальнонаціональні протести далекобійників і страйк вчителів у Сибіру вказують на те, що неприємна реальність економічної кризи в країні починає пробивати стіну солодкої пропаганди Володимира Путіна.

В цей же час, видання Washington Post писало, що саме телешоу допомагають Путіну легко змінювати "ворогів" Росії. Впродовж останніх двох років пропагандистські шоу скеровують громадську думку в Росії від однієї кризи до іншої. Спочатку вони змушували росіян емоційно реагувати на революцію в Україні, потім на анексію Криму, знищення малайзійського авіалайнера "Боїнг 777" і тепер вторгнення Росії в Сирію.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі