Економіка Росії була розрахована на війну не більше двох тижнів – колишній голова Центробанку РФ

Поділитися
Якщо війна затягнеться хоча б три місяці, РФ витратить усе, що вона направляла на створення армії протягом 12 років, а населення доведеться підтримувати їжею.

У Росії немає грошей на ведення війни більше двох тижнів, протягом трьох місяців після початку «спецоперації» жорстка фінансова та економічна необхідність може змусити припинити вогонь. Про це в інтерв'ю Forbes повідомив колишній голова Центрального банку Сергій Дубінін, який очолював регулятор під час дефолту 1998 року.

«Вести обмежену військову операцію протягом двох тижнів, напевно, можна в рамках сьогоднішнього бюджету. А ось вести її протягом уже, скажімо, року – для цього потрібна вже зовсім інша економіка, інші ресурси мобілізувати», - наголосив Дубінін.

Він розповів, як довго Росія може витримати військову економіку, чи втримається банківська система і який рівень інфляції чекає на державу.

За словами Дубініна, економіку Росії доведеться переводити на військові рейки.

Дубінін підкреслив, що для того, щоб створити ту армію, яка існувала в РФ на момент введення військ в Україну, на це, за офіційними даними бюджету, близько 12 років витрачалося 6% ВВП за засекреченими статтями на національну безпеку.

"Щороку, протягом, скажімо, останніх 12 років. Значить десь 70% річного обсягу ВВП витрачено на те, щоб створити збройні сили. Зараз вони витрачаються. Протягом, ймовірно, 3 місяців можна витратити, напевно, більшу частину, ну хоча б половину всього накопиченого, отже, треба мобілізувати 35% ВВП на продовження війни.

У той же час, за його словами, якщо "спецоперація" затягнеться на рік, то потрібно буде створити ще один федеральний бюджет.

"Він буде цілком військовий і витрачатимемо [його] до переможного кінця. Але очевидно, все-таки жорстка необхідність може змусити припинити вогонь і переходити в режим якихось домовленостей", - визнав Дубінін.

ГРОШОВА ЕМІСІЯ

Також екс-голова Центробанку передрік Росії гіперінфляцію протягом тривалого періоду, емісію грошей і підтримку населення, щоб воно могло хоча б забезпечити себе продуктами.

«Відновлюватися, швидше за все, будуть виробництва продовольства, посилений попит на нього, певні послуги. Питання - а чи будуть взагалі гроші для цього? Так, гроші будуть, бо завжди можна випустити внутрішні позики. Усі війни велися у борг. Ці борги покривалися емісією. Схема випуску позик припустимо, буде така: банки купують російські позики, потім їх закладають за операціями з Центральним банком, свопи з цінними паперами і відповідно ЦБ накопичує державний борг. Це практично емісія грошей. Тому інфляція в 20%, яку передбачають до кінця поточного року – вона як мінімум збережеться надовго у цій схемі, і швидше посилюватиметься. Але якась частина населення отримуватиме, безумовно, підвищену соціальну підтримку, щоби просто купувати продукти. А може, будуть і якісь карткові схеми застосовані, якщо «спецоперація», не дай Боже, затягнеться на термін більше трьох місяців », – сказав він.

«КОЖЕН ЯК МОЖЕ ВИЖИВАТИМЕ»

На думку Сергія Дубініна, «військова економіка», якщо така буде запроваджена, поставить на межу виживання мільйони росіян.

«Військова економіка таки тимчасова, з неї треба виходити, вона не може існувати нескінченно. Гаражна економіка розцвітатиме, розмножуватиметься. У нас 20 з лишком мільйонів людей у працездатному віці не були офіційно ніде зайняті. Насправді вони працювали, тільки не платили податків і продавали свою працю просто за готівку. Так люди виживають, як це було у 90-ті. Десь лежатиме трудова книжка, десь навіть буде робота на цій посаді, а далі кожен як може виживатиме », - наголосив екс-голова Центробанку.

ЗАГРОЗА ДЕФОЛТУ

За словами Дубініна, якщо заплющувати очі на те, що економіка РФ вже входить у стан дефолту, то проблеми потім повиснуть на країні на неоглядне майбутнє.

«Зараз наші підприємства стикатимуться з проблемою того, що стали називати дефолтом, тобто чергові платежі із зовнішньої заборгованості... Надалі це все повисне на довгі роки як взаємні претензії, які незрозуміло як вирішувати. Можна, звичайно, зараз відкласти все це та сказати: «Нам все одно. Дефолт нам нічого не додасть до існуючої ситуації». Але навіщо створювати на майбутнє ще більші проблеми?», - наголосив він.

«ЛЮДИ НЕ ПОГОДЯТЬСЯ НА ЖИТТЯ, ЯК У ПІВНІЧНІЙ КОРЕЇ»

На думку Сергія Дубініна, російську економіку не встигнуть перетворити на подобу Ірану або Північної Кореї, оскільки це не сприйме насамперед населення країни. Він також наголосив, що Росія не виживе на власних технологіях та виробництві.

«Перетворити на довгі роки в країну ізгоя типу Ірану та Північної Кореї, на мою думку, не вдасться. Насамперед, у нас немає тієї ідеї, заради якої це доцільно робити. Друге, це масштаб [території]. Третє – освічене населення. Люди навряд чи погодяться на таке існування, як у Північній Кореї. Розумієте, ідея того, що ми йдемо власним шляхом, існує в історії Росії дуже давно. Але це ніколи не закривало прагнення черпати на Заході і ідеї, технології та військові навички. Вся модернізація капіталістична з часів Російської імперії, і навіть соціалістична часів Радянського Союзу – це 150 років імпорту технологій. Якщо хочемо будувати відносно сучасну економіку, рано чи пізно ті чи інші варіанти комп'ютерної робототехніки [наприклад] доведеться купувати. Можливо, це буде у формі авансової передоплати майже на 100%. Ну а надалі знову [потрібно] пробувати залучити іноземних інвесторів та вирішити низку проблем до взаємної вигоди. Тобто повернення до повноцінного міжнародного обміну», - наголосив екс-глава Центробанку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі