Казахстан обвалив курс своєї національної валюти минулого тижня після того, як бізнес пожалівся на те, що Росія заповнила ринок країни дешевими товарами. А в Білорусі, яка стала співзасновницею Євразійського союзу, дефіцит торгівлі з РФ збільшився на чверть минулого року.
Про це йдеться в статті Bloomberg. Уявлення Путіна про пострадянський економічно-політичний блок вже похитнувся через війну в Україні. Ціни на нафту і обвал рубля ще більше посилив розбіжності між Росією, Казахстаном, Білоруссю і іншими членами об'єднання.
"Через створення єдиної економічної зони, Казахстан і Росія, а особливо виробники металів, вступили в торговельну війну", - сказав мажоритарний акціонер KAZ Minerals Володимир Кім.
За попередній рік російська валюта втратила 49% вартості, потягнувши за собою інші валюти Євразійського союзу. Білоруський рубль подешевшав на третину, а валюти Вірменії і Киргизстану – на 15% і 16% відповідно.
Казахські виробники, які не витримують конкуренції з російською продукцією, раді зменшенню курсу тенге, який Астана відправила у "вільне плавання". Країнам-учасницям путінського економічного блоку не подобається також домінантна роль Росії.
"Звинувачення, пов'язані з торгівлею, поглиблюють напругу в блоці. Російське ембарго на імпорт європейських продуктів, ухвалене після введення санкцій проті РФ за війну в Україні, негативно вплинуло на транзитні перевезення в Казахстан і Білорусь", - йдеться в статті.
Видання пише, що напруга всередині організованого Росією блоку зростає, хоча ще в березні президенти Білорусі, РФ і Казахстану оголосили, що будуть підтримувати один одного через санкції Заходу і падіння цін на енергоносії.
Раніше в Мінську вже заявляли, що Білорусь може вийти з Євразійського союзу у разі порушення домовленостей. Президент Білорусі також запевнив, що партнери по ЄАЕС зрозуміли: Білорусь має більш ефективну систему управління економічними процесами.
З 1 січня 2015 року офіційно почав існувати Євразійський союз, в який увійшли кілька пострадянських країн. Але, як пише німецьке видання Die Zeit, президент Білорусі Олександр Лукашенко і його казахський колега Нурсултан Назарбаєв не дуже хочуть бути васалами Володимира Путіна в новому об'єднанні. Ні Казахстан, ні Білорусь не підтримали санкції Росії, які вона ввела проти країн Заходу у відповідь на економічні обмеження, введені через агресії проти України. До того ж, білоруський лідер виступив проти анексії Криму і навіть запропонував Росії "віддати значну частину своєї території Монголії".