Двопартійна коаліція в Конгресі США вимагає від адміністрації президента Джо Байдена посилити санкції проти нафтосервісної галузі РФ, стверджуючи, що чинні правила дозволяють великій американській компанії підживлювати військову машину російського диктатора Владіміра Путіна, повідомляє FT.
Двопартійна група також звернулася до Міністерства фінансів і Державного департаменту США з проханням пояснити, чи санкціонувала адміністрація Байдена транзакції, в межах яких х'юстонська компанія SLB, більш відома за своєю давньою назвою Schlumberger, постачала до Росії обладнання на суму 17,5 млн доларів у період з серпня по грудень минулого року. SLB вважається найбільшою у світі нафтосервісною компанією.
Вимоги Конгресу з'явилися після серпневого розслідування Financial Times, яке показало, що SLB продовжує розширювати свою діяльність у Росії, користуючись виходом з РФ західних конкурентів, попри міжнародні санкції у відповідь на війну проти України.
“Ця американська компанія підживлює військову машину Владіміра Путіна, фінансуючи варварське вторгнення в Україну. Ми закликаємо вас продовжувати підтримувати наших українських союзників шляхом запровадження більш жорстких нафтових санкцій, щоб ефективно обмежити прибутки Путіна”, - йдеться в листі, підписаному більш ніж 50 членами Конгресу й адресованому державному секретарю США Ентоні Блінкену, а також міністру фінансів Джанет Єллен.
Міністерство фінансів Штатів заявило, що залишається відданим використанню всіх наявних інструментів, щоб зменшити доходи Кремля й ускладнити роботу російської військової машини.
“Американським компаніям заборонено здійснювати будь-які нові інвестиції в Росію, й ми плануємо застосовувати всі наші санкції проти компаній, що перебувають під нашою юрисдикцією”, - заявило Міністерство фінансів.
Постачальники послуг виконують значну частину роботи для світової нафтогазової промисловості — від будівництва доріг і прокладання труб до буріння свердловин і викачування нафти.
Правозахисні групи й український уряд стверджують, що діяльність SLB в РФ допомагає генерувати мільярдні доходи від продажу нафти, які в кінцевому підсумку йдуть на підтримку війни РФ проти України.
Але західні політики уникають запровадження “всеосяжних” нафтогазових санкцій проти Росії через побоювання, що це призведе до припинення експорту викопного палива та спричинить стрибок світових цін на нафту.
У липні 2023 року SLB оголосила про припинення поставок продукції й технологій до Росії з усіх об'єктів компанії по всьому світу у відповідь на постійне розширення міжнародних санкцій.
Однак дані, отримані FT, свідчать, що поставки з інших джерел продовжувалися. Також повідомлялося, що російський бізнес SLB підписав нові контракти минулого року після виходу двох найбільших американських конкурентів, Baker Hughes і Halliburton, які продали свої підрозділи в РФ місцевим менеджерам у 2022 році. Починаючи з грудня 2023 року, компанія розмістила понад 1300 оголошень про вакансії в Росії.
У травні представник Державного департаменту США заявляв, що SLB “поки що” не порушувала санкцій і має чітке розуміння того, “де знаходяться межі”. У листі Конгресу ставиться під сумнів, чи це досі так, а ще міститься запитання до Міністерства фінансів і Державного департаменту про те, які винятки з чинного режиму санкцій використовувала SLB.
Сама компанія заявила, що не планує виходити з Росії, але заперечує розширення свого російського бізнесу, стверджуючи, що дотримується санкцій.
Як пише FT, SLB і раніше порушувала санкції США. У 2015 році компанія визнала себе винною за федеральним звинуваченням і виплатила 232 млн доларів через сприяння торгівлі з Іраном і Суданом. У 2021 році американська дочірня компанія SLB, Cameron International Corporation, погодилася виплатити 1,4 млн доларів для врегулювання порушень, пов'язаних із наданням послуг російській енергетичній компанії “Газпром нефть шельф” для нафтового проєкту на арктичному шельфі.