Допомога ВПО: хто може звернутися за продовженням виплат на сім'ю

Поділитися
У кінці березня порядок зазнав змін.

Українці, які покинули свої домівки та змушені були виїхати в більш безпечні регіони, отримали статус внутрішньо переміщених осіб. Вони мають право на грошову допомогу від держави.

22 березня 2024 р. Урядом затверджено чергові зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО. Ці зміни суттєво розширюють категорії ВПО, які можуть претендувати на продовження виплат на ще один шестимісячний період.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, хто може звернутися за продовженням виплат на сім'ю.

Відповідно до п. 13-2 Порядку надання допомоги на проживання ВПО, із заявою про продовження виплат на сімʼю можуть звернутися ВПО, які:

  • перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій бойових дій або тимчасової окупації згідно із Переліком. Цей пункт, у першу чергу, спрямований на підтримку ВПО «першої хвилі», яким довелося повторно переміщуватися з небезпечного регіону;
  • сукупний дохід на одного члена сім’ї протягом тримісячного періоду (або одного кварталу) до звернення за продовженням виплат не більший, ніж 9444 грн./місяць;
  • відповідають «майновим» критеріям (тобто продовжують діяти липневі правила про придбання авто, іноземної валюти, житла, депозитів і тд);
  • знаходяться на підконтрольній українському уряду території.

Дотримання чотирьох вищезазначених умов є обовʼязковим. Якщо такі умови виконуються, то слід відповідати також наступним обовʼязковим критеріям.

Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є непрацююча особа, яка виховує дитину віком до 18 років та:

  •  сім'я фактично проживає на території бойових дій (перевірити можна у Переліку);
  • або сім'я проживає у більш спокійних регіонах, але у закладах освіти цієї громади відсутні місця або навчання проводиться в режимі онлайн, дистанційно (повністю або частково).

До 1 вересня 2024 р. допомога може бути продовжена незалежно від місця знаходження закладу освіти. До змін допомога призначалася лише у разі, якщо дитина відвідує заклад освіти дистанційно за місцем обліку ВПО. Тепер же дитина може завершити навчальний рік у своєму закладі освіти.

Право на продовження допомоги має сімʼя, у якій виховується 3 і більше дітей віком до 18 р., (всі діти повинні проживати в сім'ї і не виховуватися в інтернатних закладах) та:

  • сім'я фактично проживає на території бойових дій (перевірити можна у Переліку);
  • або сім'я проживає у більш спокійних регіонах, але у закладах освіти цієї громади відсутні місця або навчання проводиться в режимі онлайн, дистанційно (повністю або частково).

Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є:

  • працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність / незалежну професійну діяльність,
  • та діти віком до 18 р. або діти / особи до 23 р., які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є:

  • особи, які втратили працездатність;
  •  та діти до 18 р. та/або діти / особи до 23 р., які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є:

  • непрацююча працездатна особа, яка зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася,
  • та діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти (особи до 23 р.), які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є особа, яка здійснює догляд за:

  • дитиною до 3 р. (тобто перебуває у “декреті”, незалежно від факту її працевлаштування до народження дитини) або за дитиною до 6 р., яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку ЛКК.
  • особою з інвалідністю I групи;
  • дитиною з інвалідністю віком до 18 р.;
  • особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
  • особою, яка досягла 80-річного віку;
  • дитиною, якій не встановлено інвалідність, проте яка має тяжкі захворювання з Переліку.

Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є особа, яка надає соціальні послуги з догляду.

Право на продовження допомоги має сімʼя, у складі якої є тільки непрацездатні особи. Наприклад, особи, що досягли пенсійного віку, особи з інвалідністю, які б хотіли отримувати виплати разом.

До змін, якщо у складі сім'ї було двоє пенсіонерів і розмір пенсії одного з них перевищував 9444 грн., допомога автоматично продовжувалась тому, чий розмір пенсії був менший, другому ж допомога не продовжувалась. Відтепер такі особи можуть звернутися за допомогою як сім'я і буде братися до уваги їх сукупний дохід.

Право на продовження допомоги має особа віком від 55 р., яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, або працює, провадить підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання.

Допомога призначається на всіх осіб з числа ВПО у такій сім'ї, але якщо в такій сім'ї є кілька непрацюючих працездатних осіб, протягом 2 місяців з дня призначення допомоги інші непрацюючі працездатні особи із складу сім'ї (крім одного отримувача допомоги) зобов'язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».

Нагадаємо, чи має право на довідку ВПО переміщена дитина, після отримання паспорта в 14 років та якщо вона не має «прописки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі