Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Родини, в яких народилася дитина, можуть розраховувати на допомогу від держави.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, хто, як та яку суму може отримати.
Допомога при народженні надається одному з батьків, які постійно проживають разом з дитиною.
Вона надається у розмірі 41 280 грн.
При цьому виплата допомоги здійснюється у кілька етапів:
- одноразово у сумі 10 320 грн;
- решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (тобто, по 860 грн. щомісячно до досягнення дитиною 3-річного віку включно).
Варто пам'ятати, що у разі народження (встановлення опіки) / усиновленні двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.
Коли і куди звертатися за призначенням допомоги
Звернутися за призначенням допомоги потрібно не пізніше, ніж протягом 12 місяців з дня народження дитини.
Заяву можна подати як особисто, так і шляхом поштового / електронного відправлення до:
- органу соцзахисту населення;
- виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
- ЦНАПу.
Також можливо звернутися за призначенням допомоги онлайн на Порталі «Дія» у складі комплексної послуги «єМалятко».
У період дії воєнного часу один з батьків (опікунів), який тимчасово перебуває за межами України, для призначення допомоги при народженні дитини може звернутися до органу соцзахисту населення за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) в Україні, надіславши заяву та документів, які додаються до неї, поштою.
Які документи слід подати для призначення допомоги
- заяву за формою;
- копію свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу). Якщо дитина народилася за кордоном і свідоцтво про народження, видане компетентними органами країни перебування, то зазвичай таке свідоцтво підлягає апостилюванню та нотаріально посвідченому перекладу на українську мову. Якщо ж свідоцтво видане дипломатичною установою України у країні перебування, то його додаткова легалізація чи будь-які інші дії не потрібні;
- копію рішення суду про встановлення опіки (для опікунів).
Заявник обов'язково пред'являє документ, що посвідчує особу, а при поданні документів за допомогою поштового/електронного зв'язку - долучає копію такого документа.
Чи враховується допомога при народженні дитини до середньомісячного сукупного доходу сім'ї при призначенні всіх видів соціальних допомог
Та частина допомоги при народженні дитини, виплата якої проводиться одноразово (тобто, 10 320 грн) не враховується до середньомісячного сукупного сім'ї. Та ж частина, яка виплачується щомісячно (860 грн.), включаються до середньомісячного сукупного сім'ї.
Нагадаємо, яку грошову допомогу від держави можуть оформити на порталі «Дія» сім’ї з дітьми.