Через війну, яку розпочала Росія, постраждало багато українських дітей. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, які пільги може отримати дитина, що має статус постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Відповідно до п.3 Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженого постановою Кабміну №268 від 05.04.2017 р., право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії РФ не досягла 18 років (повноліття), і в результаті:
- отримали поранення, контузію, каліцтво;
- зазнали фізичного, сексуального насильства;
- були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
- залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
- незаконно утримувалися, у тому числі в полоні;
- зазнали психологічного насильства.
Куди звертатися для отримання статусу
Можна звернутися із заявою до служби у справах дітей:
- за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи;
- за місцем звернення, якщо місце проживання/перебування дитини не задеклароване/ не зареєстроване або задеклароване/зареєстроване на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій РФ;
- за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади та/або органами місцевого самоврядування.
Отримати статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, перебуваючи за кордоном, наразі неможливо.
Які пільги передбачені для дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів
На сьогоднішній день отримання дитиною такого статусу не підкріплено наданням окремого виду соціальної допомоги.
Водночас, діти, постраждалі внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, мають право на:
- першочергове право на зарахування до державних (комунальних) закладів дошкільної освіти - це суттєва пільга, особливо в умовах дефіциту місць в дитячих садках;
- безкоштовне харчуванням в дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності - це також доволі суттєва допомога для батьків, оскільки дозволяє заощадити суттєву суму коштів на місяць, особливо, якщо у сімʼї виховується декілька дітей.
Попри війну, яку розпочала Росія, українські діти можуть відпочити та оздоровитись у літніх таборах. Деякі з них мають право на безкоштовний відпочинок. Нагадаємо, хто та де може відпочити безкоштовно.