Асоціація міст України надала Міністерству економіки пропозиції змін до постанови уряду від 28 лютого №169 щодо оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану, які було погоджено для максимальної ефективності роботи органів місцевого самоврядування.
Пропозиції складені за результатами наради із сільськими, селищними та міськими головами, яка відбулася 13 липня 2022 року із заступником керівника офісу президента Кирилом Тимошенко та міністром економіки Юлією Свириденко.
Запропоновані зміни мають спростити органам місцевого самоврядування закупівлю товарів, робіт та послуг для:
- задоволення потреб Збройних Сил України та інших визначених органів;
- здійснення заходів із мобілізації, цивільного захисту та територіальної оборони;
- облаштування захисних споруд цивільного захисту, в тому числі подвійного призначення;
- облаштування місць проживання внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб;
- підготовки до проведення опалювального сезону.
Детальніше з пропозиціями змін можна ознайомитися у порівняльній таблиці.
Нещодавно уряд вирішив повернути всі закупівлі органів місцевого самоврядування, у тому числі на армію та ТРО, в систему Prozorro. За законом громади зобов'язані фінансувати ТрО та допомагати ЗСУ. Однак повернення тендерів відбулося на тлі відсутності держмеханізму передоплати (так працюють західні постачальники), включення якого ОМС вимагають від уряду другий місяць. Що в сукупності, як заявляють мери, заблокувало у місцевих бюджетах існуючі вільні ресурси та можливість оперативно робити оборонні закупівлі.
Тож що ж важливіше: швидкість прямих закупівель чи прозорість із тендерами та обґрунтуваннями в системі Prozorro? І що сталося насправді після повернення у процес Prozorro? Позицію Асоціації міст України в інтерв'ю ZN.UA озвучив мер Дніпра Борис Філатов. Позицію ДП «Прозорро» пояснив його директор Василь Задворний у статті для ZN.UA.