Доходи Росії від експорту нафти впали до піврічного мінімуму — МЕА

Поділитися
Знижки на російські поставки збільшилися, а ціни на нафту знизилися.

За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), доходи Росії від експорту нафти в грудні 2023 року впали до шестимісячного мінімуму, оскільки зниження цін на нафту “врівноважило” найбільші з весни минулого року російські поставки за кордон. Про це повідомляє Bloomberg.

Три найбільші світові виробники нафти заробили 14,4 мільярда доларів від продажу нафти і нафтопродуктів за кордон у грудні, що майже на 9% менше, ніж місяцем раніше.

"Знижки на російську нафту збільшилися, а ціни на нафту знизилися", - йдеться у звіті МЕА. 

В результаті доходи впали, навіть попри те, що країна збільшила потоки нафти за кордон до 7,8 мільйона барелів на день, що є найвищим показником з березня минулого року.

Доходи від видобутку та експорту нафти є ключовим джерелом коштів для бюджету російського уряду, який обтяжений величезними витратами на війну проти України та необхідністю підтримувати соціальні видатки напередодні президентських виборів у березні.

Намагаючись зменшити потік нафтодоларів до російського бюджету, не порушуючи при цьому поставки нафти на світовому ринку, західні країни та їхні союзники запровадили кілька раундів енергетичних санкцій проти Кремля.

Зокрема, G7 встановила граничну ціну на продаж російської нафти на рівні 60 доларів за барель. Хоча більшість країн можуть вільно купувати російські барелі за вищою ціною, у разі ігнорування встановленого цінового ліміту їм буде заблоковано доступ до таких західних послуг, як транспортування та страхування.

Протягом багатьох місяців Росія успішно ігнорувала обмеження, накопичивши великий тіньовий флот танкерів для транспортування своєї нафти покупцям у Китаї, Індії, Туреччині та Латинській Америці. Однак в останні місяці США посилили контроль за дотриманням цінового ліміту, націлившись на пов'язаних з Росією трейдерів, судна і судновласників за порушення.

Як наслідок, знижка на марку Urals — ключову російську експортну суміш нафти, зросла в грудні під тиском розширеного контролю Міністерства фінансів США, зазначає МЕА.

Згідно з розрахунками агентства, ціна нафти Urals минулого місяця впала приблизно на 10 доларів за барель до рівня дещо нижче межі в 60 доларів. Середньозважена експортна ціна російської нафти, яка також включає ціну на преміальну суміш ESPO, впала більш ніж на 10% до $64,10 у грудні, йдеться у звіті.

Про те, як працює тіньовий експорт російської нафти — у статті Артема Куюна та Івана МарченковаХто допомагає Росії обходити нафтові санкції, в тому числі і за рахунок України?”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі