Доходи від видобутку нафти і газу в Україні пропонують "зберігати" в спеціальному держфонді

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Доходи від видобутку нафти і газу в Україні пропонують "зберігати" в спеціальному держфонді Доходи держави від видобутку нафти і газу пропонують спрямувати у Фонд національного розвитку © ukrnafta.com
Кошти такого фонду не будуть "проїдатися", а можуть бути і примножені і використані в майбутньому.

В Україні пропонують створити спеціальний суверенний фонд, який би акумулював доходи держави від експлуатації надр та реалізації видобутих нафти і газу. Гроші цього фонду могли б витрачатися на певні цільові соціальні потреби.

"Доходи, які генеруються в секторі видобутку вуглеводнів і регулюються угодами про розподіл продукції (УРП – ред.), не повинні використовуватися тільки через бюджетні механізми, що призводить до їх "проїдання". Створення суверенного фонду є доцільним і можливим з метою акумулювання, збереження, примноження та використання доходів від експлуатації надр на користь нинішніх і прийдешніх поколінь", - говорить президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Період непрозорого, корупціогенного використання надр в Україні має бути завершено. Відповідні грошові потоки, генеровані видобутими ресурсами, мають бути оптимізовані з метою більшого врахування соціальних потреб регіонального та місцевого характеру", - каже він.

За його словами, час імплементації ідеї створення Фонду національного розвитку має бути синхронізований з початком реалізації масштабних УРП. Фонд повинени створюватися за взірцем того, як це має місце в низці країн, зокрема Норвегії, Азербайджана, Казахстана.

Як зазначає Гончар, експертною групою за підтримки ЄС були напрацьовані відповідні рекомендації та пропозиції. Вони пропонують, що у законі "Про угоди про розподіл продукції" пропонується зробити доступними для громадськості офіційні тексти підписаних угод про розподіл продукції (вони не повинні бути закритими для громадян)

Також пропонується зобов'язати інвесторів оприлюднювати, наприклад, щокварталу, інформацію про обсяги видобутих вуглеводнів та суму сплачених податків.

Експерти також пропонують внести до закону пункт, яким встановити параметри (мінімальні стандарти) відповідальності інвестора за сплату на користь держави грошового еквіваленту державної частини прибуткової продукції (коштів від реалізації державної частини виробленої продукції) та рентної плати за користування надрами,

Рекомендується також доповнити перелік істотних умов УРП (стаття 8 у законі), додатковою умовою про обов'язок інвестора виділяти щороку погоджену сторонами суму коштів на фінансування соціально-економічного розвитку місцевих громад в районі договірної ділянки, де здійснюється видобуток корисних копалин.

Гончар зазначає, що також було б доцільним запровадити локальний режим УРП для старих виснажених родовищ, на яких ще можливий видобуток залишків ресурсів. При цьому стороною угод в таких випадках має бути не уряд (як звичайно), а місцева громада через відповідний орган місцевого самоврядування. Тобто гроші від видобутих и реалізованих нафти і газу з цих родовищ мають йти на потреби населеного пункту, де вони знаходяться.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі