Проект держбюджету-2012, який готується до другого читання, викликає двоякі відчуття. Один із «симптомів» - відсутність в ньому планів мобілізації доходів держбюджету від податку на прибуток та акцизу у розрізі регіонів. Подібна норма існувала кілька років тому у законах про держбюджет, але була скасована як надзвичайно корумпована.
Про це пише у статті для ZN.UA народний депутат, експерт з питань управління територіями Юрій Ганущак.
«А від їхнього (цих планів) виконання залежить розмір премії областям, згідно зі статтею 108 Бюджетного кодексу України (БКУ). Отже, ці плани будуть коригуватися у процесі виконання бюджету залежно, очевидно, від того, як центральне регіональне керівництво попросить», - пише експерт.
«... А центр і не проти, щоб його просили. Центр ніколи з повагою до самоврядування не ставився, а зараз - і поготів. Більше того, утримання місцевої влади на короткому повідку у передвиборний рік дуже вигідне - менше норову буде», - міркує автор.
В цілому бюджет-2012 експерт охарактеризував так: «З одного боку, тішить досить об'ємне і деталізоване викладення бюджетної політики уряду. З іншого - не облишає відчуття деякого обману. І питання не тільки в тому, що окремі показники у різних документах не співпадають, - у нинішніх умовах безумовного затвердження будь-яких урядових документів безсловесною парламентською більшістю їхня якість залишає бажати кращого. І не тільки у традиційно катастрофічних показниках місцевих бюджетів - за різними підрахунками, їхній дефіцит становить від 18 до 25 млрд грн.
Відчуття недосконалості залишається швидше від завищених очікувань від документа, який мав би спиратися на оновлений Бюджетний кодекс, що підносився нинішньою владою ще рік тому як зразок розпочатих реформ».
«Насправді проект зверстано у традиціях минулих років», - резюмує автор.