Держекоінспекція виявила, що близько 300 гектарів земель в межах Гладковицької та Народицької ТГ засаджені соняшниками. Тобто в зоні безумовного відселення здійснюється заборонене землеробство та сільськогосподарські роботи. Про це повідомило відомство з посиланням на голову Держекоінспекції Андрій Мальований.
«Керівництво територіальних громад, яке, попри законодавчу заборону, передає ділянки у зоні безумовного відселення в оренду, буде притягнуте до відповідальності», - зазначив Мальований.
Хоча, за його словами, згідно з висновком Інституту охорони ґрунтів України, отриманим ДЕІ, частину територій Гладковицької та Народицької ТГ можливо використовувати для вирощування сільськогосподарської продукції, однак тільки для кормових цілей. Крім того, ще у 2012 році за даними Національної комісії з радіаційного захисту України 555 із 700 населених пунктів могли бути виведені із зон радіоактивного забруднення.
«Щоб забезпечити повернення виведених з обігу сільгосп земель, необхідне комплексне дослідження ґрунтів у зоні безумовного відселення на рівні держави. Зокрема, подібна практика проводилась у Республіці Білорусь, де ще у 2016 році понад 100 населених пунктів виведено з числа забруднених радіацією земель», - додав Андрій Мальований.
Повідомлялося, що ринок землі сільгосппризначення відкрито з 1 липня. Відповідно, тепер сторонам угоди по купівлі земельної ділянки необхідно буде платити 5% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору від зазначеної в договорі купівлі-продажу вартості ділянки.
Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський підписав закон про продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них через електронні аукціони.