Держава як і раніше відшкодовує ПДВ "обраним", поділивши підприємства на "хороших" і "поганих"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Держава як і раніше відшкодовує ПДВ "обраним", поділивши підприємства на "хороших" і "поганих" ПДВ відшкодовують в ручному режимі, зберігаючи корупційні можливості
Ціна питання, за словами експертів та підприємців, в середньому 25% "відкат" від суми відшкодування.

Держбюджет на 2015 рік передбачає відшкодувати компаніям загалом за нинішній рік близько 58 млрд грн ПДВ, при цьому за перший квартал відшкодовано лише 12 млрд, що на 2,5 млрд менше плану.

Про це в статті для DT.UA пише економічний оглядач Юлія Самаєва.

При цьому в питанні відшкодування ПДВ існують перекоси, і підприємства штучно діляться на кілька категорій.

"Адже запас міцності компаній за минулий рік істотно скоротився, вони не можуть чекати нескінченно довго своїх же грошей, тоді як "обрані" одержують їх щомісяця та без затримки. Про яку пропорційність може йтися, якщо, наприклад, "Кернел-Трейд" Андрія Веревського за три місяці 2015-го відшкодували більше, ніж за весь минулий рік, - понад 1 млрд грн, водночас інші фірми з липня 2014-го не бачили своїх грошей", - пише автор.

Ціна питання, за словами експертів і підприємців, у середньому 25% від суми відшкодування (торік було близько 15%). Однією з обов'язкових умов є наявність переплати податку на прибуток, а додатковим важелем тиску на тих, хто все-таки хоче по-чесному, - державні облігації, які можна одержати замість живих грошей. Торік їх видали майже на 7 млрд грн.

"Сенс у ПДВ-облігаціях був би, якби їх видавали всім. У нинішньому ж варіанті це не найпривабливіша практика для бізнесу. Ми ж розуміємо, що всі компанії заплатили живі гроші, а одержали - не всі, деяким видали облігації, та ще й із затримкою, - розповів DT.UA Тарас Козак, координатор групи "Податковий кодекс" ГП "Нова Країна". - Якщо платник податків несвоєчасно платить податки, він одержує штраф і пеню, а що одержує держава, якщо не виконує умов співробітництва? Фактично держава сама створила правила гри, призначила себе ж суддею та сама ж у цій грі шахраює. А це, як ніщо інше, зупиняє інвестиції, не тільки зовнішні, а й внутрішні".

"Cистему вибудувано в такий спосіб: є підприємства "хороші" - їм ПДВ відшкодовують регулярно, у повному обсязі та живими грошима, є "погані" - їм нібито теж відшкодовують, але облігаціями, а є "зовсім погані" - їм просто нічого не платять. Зрозуміло, що за відкіт "погані" без проблем стають "хорошими". Ті, хто починає платити менші відкоти, одержують облігації. А ті, хто взагалі перестає платити, нічого не одержують", - пише автор статті.

У регіональному розрізі все також дуже нерівномірно.

Одеська та Полтавська області експортують приблизно рівні обсяги, але компаніям Одеської області відшкодували 170 млн грн, а Полтавської - тільки 22. Аналогічна ситуація з Київською та Миколаївською областями: при рівних обсягах експорту бізнесмени Київщини одержали втричі більше відшкодування.

За словами експертів, у ДФС ще лежать незадоволені заявки на відшкодування ПДВ, датовані липнем-серпнем минулого року. Борг держави перед бізнесом продовжує зростати, цифри називають різні - від 20 млрд до 35 млрд грн. Але питання не в обсязі боргу, а в тому, що його в принципі не має бути. Оскільки механізм сплати ПДВ передбачає відволікання обігових коштів, то для того, щоб він працював правильно, ці кошти мають повертатися вчасно.

"Я переконаний, що в податковій самі точно не знають, який обсяг відшкодування нараховується автоматично. Колись ми таку інформацію запитували, але виразної відповіді не одержали, - розповів DT.UA Леонід Рубаненко, президент Союзу податкових консультантів. - Рік тому, у квітні, на зустрічі, організованій прем'єр-міністром, ми сказали Білоусу, що працювати нормально при діючій системі відшкодувань бізнес не може, пояснили, чому. Тоді Білоус нам обіцяв, що питання вирішиться без проблем. Рік минув, не змінилося нічого".

Детальніше читайте в статті Юлії Самаєвої Боргове незобов'язання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі