Держава і соціально незахищені громадяни втрачають 30-60 млрд грн через неефективну систему пільг

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
За рахунок оптимізації соціально-пільгової складової можна скоротити бюджетні витрати на кілька десятків мільярдів грн.

Видаткову частину держбюджету можна скоротити на 10-15%, тобто приблизно на 40-60 млрд грн, завдяки вдосконаленню системи соціальних пільг, субсидій і дотацій. Причому це можна зробити без шкоди для соціально вразливих верств населення.

Таку оцінку у коментарях ZN.UA озвучив директор департаменту податкової політики Інституту бюджету і соціально-економічного розвитку Артем Рудик.

"Пільги повинні отримувати або соціально вразливі громадяни, або ті, хто дійсно має значні заслуги перед державою. Якщо говоримо, скажімо, про "чорнобильців", то компенсації повинні отримувати справжні ліквідатори екологічної катастрофи і люди, безпосередньо постраждалі від її наслідків, а не чиновники, які сиділи по кабінетах і перекладали папірці. Не кажу вже про шахраїв, які злочинним шляхом домоглися пільг", - зазначає Рудик.

Директор аналітичної групи "Da Vinci" Анатолій Баронін потенціал для скорочення бюджетних витрат за рахунок оптимізації соціально-пільгової складової оцінив як мінімум 30 млрд грн.

"Необхідно переглядати категорії осіб, що мають право користування пільгами. Кількість псевдопільговиків у країні зашкалює. При низькій якості життя та соціальних стандартів, громадяни намагаються вибити з держави пільги. В результаті у країні величезна кількість лжеінвалідів, лжеліквідаторів та інших пільговиків, які здобули право отримувати кошти з держбюджету. Сьогодні в Україні близько 16,2 млн пільговиків. Потрібно розуміти, що це надто велике навантаження на бюджет", - констатував фахівець.

Нагадаємо, за 10 місяців державний бюджет отримав доходів на 5,2 млрд грн більше (+1,9%), ніж за цей же період минулого року. По загальному фонду зростання склало 10,8 млрд грн (+4,7%). Незважаючи на це, коштів для фінансування всіх запланованих урядом витрат не вистачає, оскільки держбюджет сформовано, виходячи з прогнозу зростання економіки на 3,4%, у той час як за фактом ВВП з початку року знизився на 1-1,5%.

Нещодавно МВФ опублікував офіційну заяву, в якій закликав Україну не тільки знизити дефіцит держбюджету і " Нафтогазу", але і зменшити витрати держскарбниці за рахунок "обмеження у бюджетному секторі фонду зарплатні і чисельності зайнятих, скорочення субсидій і порядок витрат на закупівлю товарів і послуг".

За даними ZN.UA, в цьому контексті на Банковій і Грушевського обговорюється можливість ревізії системи соціальних пільг. Як зазначав Янукович, сьогодні тільки 25% соціальної допомоги направляють дійсно малозабезпеченим або вразливим категоріям громадян.

За підсумками 2012 року на реалізацію програм соціального захисту та соціального забезпечення було виділено 75,25 млрд грн, що більше, ніж на освіту, медичну сферу, охорону навколишнього середовища, ЖКГ та оборону разом. Минулого року частка витрат на соцзахист у державному бюджеті становила 19% (як і в 2011-му), в той час як у 2003 році - 12,1%.

Більше читайте у статті Василя Пасочника "Секвестр-2014" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі