Загальний дефіцит українського бюджету на 2025 рік складе 35 мільярдів доларів. Уряд знає, з яких джерел можна покрити 20 млрд дол. дефіциту, заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі "Україна 2024. Незалежність".
"Цього року загальний дефіцит цивільного бюджету складав 38 млрд доларів, і ми знаємо, звідки ми візьмемо ці кошти. Бюджет наступного року буде дуже схожим на бюджет цього року… У нас лишаються 15 млрд, поки що не покриті договорами з партнерами", – сказав Шмигаль.
За словами Шмигаля, 20 млрд вдасться покрити завдяки допомозі від Міжнародного валютного фонду та коштом програми Ukraine Facility від Європейського Союзу.
Глава уряду повідомив, що є декілька сценаріїв залучення коштів. Зокрема, на переконання Шмигаля, їх доведеться шукати або у внутрішніх джерелах, або за рахунок конфіскованих російських активів.
“Наша ціль – отримати всі 300 мільярдів доларів, які є замороженими активами РФ. Зараз ми працюємо над тим, щоб отримати 50 мільярдів доларів від наших партнерів як перший внесок з урахуванням майбутньої конфіскації повної суми і відшкодуванням цих коштів партнерам”, – розповів Шмигаль та додав, що перші 50 млрд доларів Україна має отримати не пізніше, ніж наприкінці цього року.
Нагадаємо, кредит у розмірі 50 мільярдів доларів для України обслуговуватиметься за рахунок доходів, отриманих від активів російського центрального банку на суму близько 300 мільярдів доларів, заморожених на Заході після вторгнення Москви в Україну на початку 2022 року.
Водночас спецпредставниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер сказала, що міжнародні партнери мають допомогти втілити в життя “українську мрію”, проте найперше держава повинна бути зацікавлена у цьому і очолити процес відновлення. Зокрема Сполучені Штати заохочують українську владу зосередитися на збільшенні прибутків за рахунок реформи митниці та боротьбі із сірими ринками, а не підвищенні податків для населення.
Пріцкер також представила план із п'яти пунктів, які мають забезпечити успішну відбудову держави.