Чим ризикує Європа під час розширення санкцій проти російської нафти

Поділитися
Чим ризикує Європа під час розширення санкцій проти російської нафти
З 5 лютого починають діяти обмеження на експорт російських нафтопродуктів.

Кампанія Заходу щодо боротьби з Кремлем та примусу президента Володимира Путіна відмовитися від війни в Україні вступає у делікатну фазу, пише Bloomberg.

З 5 лютого Європейський Союз приєднається до Великобританії та США у забороні морського імпорту російського дизельного палива та інших нафтопродуктів. Цей захід у поєднанні з обмеженням цін на експорт російського палива покликаний пробити значний пролом в енергетичних доходах Москви. Зворотний бік: якщо європейські покупці не зможуть знайти альтернативні постачання пального, санкції ризикують призвести до нових витрат у таких галузях, що залежать від дизельного палива, як сільське господарство та автоперевезення, та ускладнити для урядів стримування інфляції.

1. Хіба російська нафта вже не під європейськими санкціями?

Так, але вони поширюються на нерафіновану сиру нафту, яка підпадає під європейські заборони та обмеження ціни в 60 доларів за барель, накладене на компанії, які продовжують закуповувати нафту в Росії. Нові санкції торкнуться морських поставок російського рафінованого палива. Країна також є великим експортером нафти, яка може бути використана для виробництва бензину та пластмас, та мазуту, який часто використовується для виробництва електроенергії та судноплавства. Вона також постачає реактивне паливо, вакуумний газойль та інші нафтопродукти. Загалом, на частку Росії у 2022 році припадало 9,3% світового обсягу вантажів нафтопродуктів, що приблизно на 0,5 процентних пункти більше, ніж її частка на ринку сирої нафти, тому останні санкції ЄС є не менш значущими.

2. Як діятиме обмеження цін?

Так само, як і обмеження цін на нафту, запроваджене країнами, включаючи Групу семи та ЄС. Той, хто платить за продукцію, що поставляється з Росії, більше за встановлений ліміт, не зможе отримати страховку та фінансування від ключових країн-учасниць. Це велика проблема з огляду на те, що понад 95% світових океанських танкерів застраховані через Лондон. Ідея полягає в тому, що навіть якщо покупці в Африці та інших країнах будуть готові купувати російське дизельне паливо за ціною, вищою за встановлену, велика частина світових танкерів не зможе його перевозити. Ціни на нафтопродукти варіюються, і "Велика сімка" має намір встановити два граничні рівні цін, при цьому рівні ще не визначені. Однак можливо, що частина російського палива постачатиметься за нефіксованими цінами через "тіньовий" танкерний флот, який не залежить від західних служб.


3. Чим покупці із ЄС замінять російське паливо?

Одним із найскладніших завдань для них буде заміна дизельного палива, яке використовується для живлення легкових та вантажних автомобілів, сільськогосподарської техніки, суден, виробничого та будівельного обладнання. У 2022 році з російських портів до блоку було поставлено близько 220 мільйонів барелів - цього достатньо, щоб заповнити близько 14 000 басейнів олімпійського розміру. Постачальники на Близькому Сході, де збільшується будівництво нових нафтопереробних заводів, є очевидною альтернативою. Індія та США також можуть допомогти заповнити цю прогалину.

4. Чи буде цього достатньо?

Частково це залежить від того, чи скористаються фірми в Китаї збільшеними експортними квотами, щоб постачати більше нафтопродуктів на світовий ринок. Це має звільнити додаткові барелі для постачання до ЄС. Збільшення квоти не обов'язково означає, що весь можливий експорт буде здійснено, особливо з урахуванням того, що економіка Китаю знову відкрилася після того, як Пекін відмовився від своєї суворої політики "нульової покори".

Існує також питання про те, чи Росія продовжуватиме експорт дизельного палива. Якщо так, то світові торгові потоки, по суті, перетасують. У світі циркулюватиме все та ж кількість російського палива, тільки поставлятиметься воно в інші місця. Однак якщо Росія не зможе знайти достатньо покупців і зрештою буде змушена скоротити виробництво, це може призвести до зниження доступності палива у світі. Страйки у французькому нафтовому секторі ще більше ускладнюють картину, оскільки можливі перебої у роботі нафтопереробних заводів, що може призвести до скорочення виробництва в ЄС.

5. Яким є ідеальний результат для ЄС?

Лідери ЄС сподіваються, що нові штрафні санкції дозволять скоротити фінансові витрати Росії, не викликаючи при цьому шоку у сфері енергопостачання, який порушить роботу ключових галузей промисловості та ускладнить урядам контроль над інфляцією.

Якщо гранична ціна виявиться занизькою, російські компанії можуть відмовитися від продажу або докласти більше зусиль, щоб знайти способи її обійти. Якщо ж він буде занадто високим, то вони просто відчуватимуть незручності, пов'язані з необхідністю пошуку нових покупців. Потенційними новими покупцями російського палива можуть стати Туреччина, а також країни Африки та Латинської Америки.

6. Чи можуть бути непередбачені наслідки?

Деякі країни можуть опинитися у виграші, якщо вони купуватимуть російське дизельне паливо за обмеженими цінами для задоволення своїх внутрішніх потреб і продаватиме паливо зі своїх власних НПЗ покупцям з ЄС за набагато вищою ціною.

Крім того, мало що заважає покупцям поза ЄС, таким як Індія, купувати російську нафту, переробляти її на власних НПЗ для виробництва палива, а потім законно продавати ці барелі покупцям у ЄС. Трейдери, які бажають повністю порушити правила, можуть постачати російське паливо до однієї країни, змішувати його з іншим паливом (або просто перемаркувати) та відправляти до ЄС. Довести дійсне походження таких вантажів може бути дуже складно.

Отже, країни "Групи семи" мають намір розробити два граничні рівні цін на російські нафтопродукти, щоб врахувати ті, що продаються за вищими цінами, ніж сира нафта (наприклад, дизель), а також ті, що продаються зі знижкою (мазут).

У рамках зусиль щодо введення санкцій проти Росії за її вторгнення в Україну Європейський союз має намір заборонити імпорт російських нафтопродуктів 5 лютого і ввести граничні ціни на експорт до третіх країн, що, зокрема, торкнеться дизельного палива, лігроїну, інших світлих нафтопродуктів і мазуту.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі