Про це сьогодні пише The Wall Street Journal, зауважуючи, що американською нафтою, яка наповнила ринок і спричинила обвал, вчора торгували на біржі в Нью-Йорку по 81,8 доларів за барель.
Експерт Citigroup Ед Морс прогнозує, що США ще до кінця цього року збільшить видобуток і спричинить ще більше здешевлення нафти. При цьому країни ОПЕК теж не бажають скорочувати видобуток.
Економісти кажуть, що в цілому США виграють від падіння цін на пальне. Вартість бензину на внутрішньому ринку впала до трохи більше долара за літр. Таким чином витрати американців на енергоносії скорочуються на 1 мільярд доларів. Така ж ситуація і в Європі.
Однак економісти застерігають, що в цілому перенасичення ринку пального може мати негативний вплив на економіку США. Якщо американські компанії не зможуть знайти ринки для продажу своєї нафти, економіка США не зросте.
В цей же час, для Венесуели обвал вартості нафти спричинило інфляцію і ріст цін на товари найпершої необхідності. Також це загрожує спричинити політичну кризу.
"Коли ціни на нафту наблизилися до 100 доларів, венесуельці вийшли на вулиці протестувати проти скорочення соціальних виплат і звинувачували владу в неспроможності керувати економікою", - йдеться в статті.
Економіки азійських країн, таких як Японія, Південна Корея і Тайвань, залежать від імпорту енергоносіїв. Тож падіння цін їм на руку.
Для Китая зниження цін на нафту також може означати зменшення собівартості виробництва. Експерти кажуть, що це дозволить Пекіну приборкати інфляцію.
В цей же час Росія сильно програє від обвалу ціни на нафту. Оскільки в її бюджет на наступний рік закладена ціна бареля на рівні 100 доларів.
"Володимир Путін вже визнав, що обвал цін на нафту вдарив по економіці Росії. Центробанк вже розробляє шоковий сценарій на випадок падіння цін до 60 доларів за барель", - йдеться в статті.
Експерти кажуть, що зростання російської економіки в цьому році становитиме не більше 0,5%. А дешева нафта може її зовсім зруйнувати.
Падіння цін на нафту викликало панічні заяви в Москві. Російські чиновники вже почали звинувачувати Саудівську Аравію в маніпулюванні ціною на нафту з метою нашкодити Росії.
Окрім Кремля, від обвалу вартості нафти страждають також глобальні енергетичні гіганти, такі як BP і Shell, яким потрібна ціна не нижче 85 доларів за барель. Інакше їхній бізнес не окупиться в цьому році.
Сьогодні також оглядач видання The Times писав, що обвал цін на нафту змусить Путіна відмовитися від ролі загарбника. !zn