Офіційні процентні ставки можуть лишатися низькими, але американський центральний банк не буде безпорадним, якщо нова рецесія несподівано почнеться. Але багато економістів лишаються стурбованими. Їхня зустріч ілюструє страх перед тим, чи у західних центральних банків є достатньо можливостей для пожвавлення економічного зростання без допомоги інших гілок влади, а також стурбованість через високі очікування від таких радикальних експериментів, як встановлення негативної процентної ставки.
Про це сьогодні на сторінках Financial Times пише кореспондент Сем Флемінг. Через вісім років після краху, великі економіки включно з США завмерли через надто низькі показники інфляції, надмірно низькі процентні ставки і не дуже райдужні показники економічного зростання. Без втручання законодавчої гілки влади такі країни, як США, де Конгрес має цілу історію глухих бюджетних кутів, вони можуть надовго застрягнути в періоді низького економічного зростання, яке зробить їх дуже уразливими, коли станеться новий обвал.
"У центральних банків все ще є козирі,але вони можуть виявитися не такими ефективними, як у всіх попередніх кризах", - сказав колишній член правління Федерального резерву США Рандалл Крошнер.
Він додав, що водночас центральні банки не можуть просто нічого не робити, хоча їх про це просять. Вони можуть спробувати побороти дефляцію, але центробанки "не можуть просто взяти і створити зростання".
Голова Фередарального резерву Клівленда Лоретта Местер розповіла, що американський центральний банк на піку занижених процентних ставок може покластися на попередньо затверджені інструменти, такі як кількісне пом'якшення і довгострокове управління, щоб уникнути обвалу у майбутньому. Вона також закликає відмовитися від плану Федерального резерву США добитися інфляції на рівні 2%.
"Я думаю, у нас буде краща економіка, сильніша економіка, якщо ми зможемо поєднати фіскальну політику з монетарною, особливо у тих питаннях, які стосуються довгострокового зростання економіки США", - сказала Местер.
Під час промови у Вайомінгу голова Держрезерву Дженетт Єллен згадала про необхідність так званих автоматичних стабілізаторів у бюджетній політиці США, які б допомогли боротися з рецесіями в майбутньому. Крім того, потрібна підтримка держави і місцевих органів влади. Виплати допомоги по безробіттю і податки можуть зіграти роль таких стабілізаторів, згладжуючи вплив неочікуваних поворотів у економіці в цілому.
Однак попри політичний тиск на Федеральний резерв з боку обох партій перед виборами, Єллен не демонструє жодних ознак бажання розпочати повноформатну кампанію заради бюджетної реформи. Замість цього в Джексон Хол під час зустрічі з іншими головами центральних банків вона зосередилася на обговоренні інструментів оптимізації. Однак в промові голови Федерального резерву США не було згадок про експеримент з процентними ставками.
Центральні банки в Європі і Японії опустили їх нижче нуля, щоб посилити інфляцію. Однак американські політики ставлять під питання ефективність такого кроку, нагадуючи, що Європа і Японія дуже сильно покладаються на небанківських гравців, таких як фонди грошового ринку.
"Негативні процентні ставки дуже неоднозначні. Не думаю, що ми зробимо щось таке в США", - сказав голова Федерального резерву Сент-Луїса Джеймс Булард.
В цей же час, Європейський центральний банк переконаний, що експеримент з негативною процентною ставкою приносить свої вигоди. Але член правління ЄЦБ Бенуї Кюре в Джексон Холі сказав, що незвичайні підходи можуть принести небажані побічні ефекти.
"Ми не можемо не припускати ситуацію, в якій побічні ефекти призведуть до того, що негативних наслідків буде більше, ніж позитивних", - сказав європейських банкір.
Раніше видання New York Times писало, що центробанки розвинених країн досі не подолали наслідки фінансової кризи 2008 року. Багато людей і бізнесів намагаються заощаджувати, попри те, що центральні банки встановили майже нульові процентні ставки. Економісти застерігають, що політика "легких грошей" втрачає ефективність, а з часом може навіть погіршити ситуацію.
Тим часом, країни G20 вказали на недостатність однієї лише монетарної політики для підтримки економічного зростання. Про це йдеться в підсумковому комюніке дводенної зустрічі міністрів фінансів і глав центробанків країн-учасниць. Також The Economist писав, що світ може охопити фінансова криза, але не така, як у 2008 році. Глобальне зростання мляве, але рецесія не почнеться без якогось суттєвого поштовху. І геополітика може зіграти цю роль.