Часткове призупинення фінансування діяльності федерального уряду США, яке відбулося через відсутність затвердженого держбюджету на 2014 фінансовий рік, вже завдало шкоди американській економіці на суму майже 2 млрд доларів. Про це заявила американська консалтингова компанія IHS Global Insight.
За її даними, лише за перші шість днів після припинення роботи уряду, яке відбулося 1 жовтня цього року, збиток склав 1,6 млрд доларів. Цього тижня кожен день обходиться економіці США приблизно в 160 млн доларів збитків. Таким чином, сьогодні сумарні втрати перевищать 2 млрд доларів, зазначає ИТАР-ТАСС.
Наслідки відчуваються у різних сферах економіки. Так, компаніям, пов'язаним із туристичною галуззю, було завдано збитків у зв'язку з припиненням роботи субсидованих державою національних парків та інших природоохоронних об'єктів.
Зменшився і обсяг держзамовлень, які отримують американські фірми. Наприклад, аерокосмічна корпорація Lockheed Martin у понеділок, 7 жовтня, змушена була відправити у примусову відпустку близько 2,4 тисячі своїх працівників у зв'язку з припиненням реалізації низки державних проектів.
Діяльність американського уряду наразі частково припиненао через те, що на його роботу у новому фінансовому році не виділяються необхідні кошти.
Цю бюджетну кризу спричинено гострими політичними розбіжностями між Білим домом і Конгресом США. Останній пов'язує прийняття необхідних для узгодження бюджету рішень із поступками з інших питань, насамперед щодо програми медичних реформ Obamacare. Білий дім такі прив'язки відкидає, як і заклики вступити у переговори про умови підвищення стелі держборгу США.
Мінфін США у вересні заявив про те, що США можуть оголосити себе банкрутом 17 жовтня. Уникнути дефолту допоможе тільки збільшення законодавчо встановленого ліміту зовнішнього боргу.
- Агентство Bloomberg представило катастрофічний сценарій краху економіки США
Як вважають експерти агентства Bloomberg, для глобальної економіки цей крок означає прихід "катастрофи, з якою світ ще ніколи не стикався", за масштабами її не порівняти навіть з крахом інвестбанку Lehman Brothers. Нездатність Штатів виконувати зобов'язання з виплати зовнішнього боргу зруйнує фондові ринки від Бразилії до Цюріха, заморозить механізм кредитування за допомогою держоблігацій США об'ємом 5 трлн дол., обвалить курс долара і приведе Америку, а слідом за нею і весь світ, до нової рецесії, яка, з великою часткою ймовірності, перетвориться на депресію.
Боргові зобов'язання США складають 12 трлн дол. - у 23 рази більше, ніж було у Lehman Brothers напередодні запуску процедури банкрутства 15 вересня 2008 року. Тоді американський фондовий ринок втратив у вартості 50% за п'ять місяців і пережив найгострішу рецесію з часів Великої депресії, потягнувши за собою інші країни і збільшивши рівень безробіття до рекордних за останні три десятиліття 10%. Від ескалації ситуацію втримала ФРС, що влила у фінансову систему 3 трлн дол. Ще 300 млн дол. найбільшим банкам надав Мінфін.
Тепер політичний глухий кут ризикує спровокувати куди більш серйозна криза, заявили у коментарях Bloomberg респонденти у діапазоні від мільярдера-інвестора Уоррена Баффета до колишнього співробітника Мінфіну Тіма Бітсбергера. "Це як ядерні бомби - наслідки можуть бути жахливі", - каже "оракул з Омахи" в інтерв'ю Fortune.
Як і у випадку з Lehman, криза стрімко пошириться на ринок угод РЕПО, де закладено держоблігацій на 2,8 трлн дол. Якщо інвестори втратять довіру до боргових цінних паперів уряду, лавиноподібне падіння котирувань неминуче. На балансах Китаю і Японії тримаються американські бонди на 1,3 трлн дол. і 1,1 трлн дол. відповідно.
Незважаючи на те, що більша частина респондентів не вірить у катастрофічний сценарій, ймовірність його, на думку багатьох з них, вже не дорівнює нулю. Якщо дефолт США буде оголошено, це буде перший подібний випадок із 1790 року. Тоді уряд переніс виплати за власними борговими зобов'язаннями на 11 років. !zn
Читайте також:
Американським бюджетникам повернуть зарплату заднім числом
США зупинили переговори про зону вільної торгівлі з ЄС через бюджетну кризу
США продовжать виконувати зобов'язання по всьому світу, незважаючи на політичну кризу