Дефолт США, який може настати 17 жовтня за умови збереження бюджетних розбіжностей між Білим домом і Конгресом, зіштовхне світову економіку у хаос, свідчать результати дослідження Bloomberg. Агентство опитало десятки інвесторів, економістів, банкірів, трейдерів і високопоставлених чиновників, щоб скласти прогноз на випадок провалу переговорів між адміністрацією Барака Обами і республіканською більшістю у Палаті представників.
17 жовтня - дата, коли Мінфін США матиме всього 30 млрд дол. на рахунках при необхідному мінімумі у 60 млрд дол. Якщо законодавці до того моменту не узгодять підвищення стелі державного боргу через розбіжності щодо реформи охорони здоров'я, що США оголосять дефолт.
Для глобальної економіки цей крок означає прихід "катастрофи, з якою світ ще ніколи не стикався", за масштабами її не порівняти навіть з крахом інвестбанку Lehman Brothers. Нездатність Штатів виконувати зобов'язання з виплати зовнішнього боргу зруйнує фондові ринки від Бразилії до Цюріха, заморозить механізм кредитування за допомогою держоблігацій США об'ємом 5 трлн дол., обвалить курс долара і приведе Америку, а слідом за нею і весь світ, до нової рецесії, яка, з великою часткою ймовірності, перетвориться на депресію.
Боргові зобов'язання США складають 12 трлн дол. - у 23 рази більше, ніж було у Lehman Brothers напередодні запуску процедури банкрутства 15 вересня 2008 року. Тоді американський фондовий ринок втратив у вартості 50% за п'ять місяців і пережив найгострішу рецесію з часів Великої депресії, потягнувши за собою інші країни і збільшивши рівень безробіття до рекордних за останні три десятиліття 10%. Від ескалації ситуацію втримала ФРС, що влила у фінансову систему 3 трлн дол. Ще 300 млн дол. найбільшим банкам надав Мінфін.
Тепер політичний глухий кут ризикує спровокувати куди більш серйозна криза, заявили у коментарях Bloomberg респонденти у діапазоні від мільярдера-інвестора Уоррена Баффета до колишнього співробітника Мінфіну Тіма Бітсбергера. "Це як ядерні бомби - наслідки можуть бути жахливі", - каже "оракул з Омахи" в інтерв'ю Fortune.
Як і у випадку з Lehman, криза стрімко пошириться на ринок угод РЕПО, де закладено держоблігацій на 2,8 трлн дол. Якщо інвестори втратять довіру до боргових цінних паперів уряду, лавиноподібне падіння котирувань неминуче. На балансах Китаю і Японії тримаються американські бонди на 1,3 трлн дол. і 1,1 трлн дол. відповідно.
Незважаючи на те, що більша частина респондентів не вірить у катастрофічний сценарій, ймовірність його, на думку багатьох з них, вже не дорівнює нулю. Якщо дефолт США буде оголошено, це буде перший подібний випадок із 1790 року. Тоді уряд переніс виплати за власними борговими зобов'язаннями на 11 років.
Цього разу дефолт буде технічним, тобто пов'язаним з небажанням, а не з неможливістю держави затвердити підвищення стелі держборгу, зазначив аналітик JPMorgan Chase & Co. Алекс Ровер. !zn
Читайте також:
Обама закликав республіканців прийняти бюджет і "зупинити цей фарс"
США продовжать виконувати зобов'язання по всьому світу, незважаючи на політичну кризу
Республіканці продовжать жорстку лінію у суперечці з Обамою
Глава МВФ Лагард заявила про загрозу кризи у США для всієї світової економіки