Згідно з даними Державної служби статистики, будівельний сектор в Україні, який з початку війни показував найгірші очікування щодо ділової активності, почав поступово відновлюватися. Проте, це відновлення має одну несподівану специфіку.
Так, будівництво продовжується відносно непоганими темпами навіть на прифронтових Миколаївщині та Харківщині, попри постійні обстріли. За I квартал тут було введено в експлуатацію житлових площ лише удвічі менше від 2019 року.
Водночас будівництво пробуксовує далеко від зони активних бойових дій.
Наприклад, на Львівщині було введено лише 53% рівня 2019 року. На Волині та Закарпатті за I квартал 2023 року було введено лише 75% житла від обсягів 2019 року.
А Буковина взагалі опинилася серед антилідерів. Тут було введено житла лише 40% від рівня 2019 року.
Для порівняння, Одещина, яка зазнає систематичних обстрілів, тримається на рівні 62%.
На Вінничині відносно 2019 року в I кварталі цього року здали у 5 разів більше житла.
Наступною рекордсменкою є Сумщина зі співвідношенням 1,57 раза.
Правда, якщо перейти до абсолютних показників, то Вінничина обганяє Київ у 2 рази (342 тис. кв.м), а Сумщина має лише 25 тисяч кв.м.
Останній регіон, що зміг наростити обсяги здачі житла - Черкащина (+11%).
Майже вдалося відновити обсяги здачі житла до показників 2019 року Дніпропетровщині, Полтавщині, Хмельниччині та Рівненщині. У цих областях було здано понад 85% обсягу житлових площ від рівня 2019 року.
На Київщині цей показник - 79%. Сам Київ майже зберіг показники 2019 року - 99%.
Абсолютним антирекордсменом є Чернігівщина - 29%.
Нагадаємо, понад 2,4 мільйона українців з початку війни фактично втратили домівку. Але купувати нерухомість вони не кинулися. Як і решта українців. Такі висновки випливають з баз відкритих даних в Україні.
Сектор будівництва, який вважається локомотивом економіки, оскільки дозволяє розвивати всі виробничі галузі, в Україні наразі є сектором, що показує найгірші очікування щодо ділової активності. Очікується. що частково цю кризу можуть скомпенсувати масштабні відновлювальні роботи, що вже почалися.
З початком масованих обстрілів критичної інфраструктури ринок нерухумості в Україні практично «замерз». Читайте про це в матеріалі Людмили Сімонової та Сергія Следзя - "Ринок нерухомості-2023: смаки різко змінюються".