Безконтрольне вивезення пшениці загострить ситуацію в галузі та негативно позначиться на якості продукції, провокуючи подальше зростання цін на хліб. Про це повідомив генеральний директор "Укрхлібпрому" Олександр Васильченко.
За його словами, щоб виготовити борошно для випікання хліба, потрібна пшениця 1–2 класів. Адже через постійні зміни ДСТУ пшениця 3 класу за окремими параметрами для цього вже не підходить. За роки незалежності України стандарт на пшеницю змінювали шість разів та щоразу у бік погіршення якісних характеристик.
"Клейковина у 2-му класі – 23%, у 3-му – 18%. З самої пшениці 3-го класу не можна виготовити борошно з хлібопекарськими якостями», - вважає генеральний директор "Укрхлібпрому" Олександр Васильченко.
Потреба пекарів у продовольчій пшениці оцінюється в 3,5 млн т/рік.
"Перспектива відсутності продовольчої пшениці або її дефіцит призведе до погіршення якості борошна і, відповідно, позначиться на якості хлібобулочних виробів, - вважає Олександр Васильченко. - Використовувати для випікання хліба борошно з пшениці 3-го класу неможливо, бо тісто просто розтікатиметься. Не хочу згущувати фарби, їли й блокадний хліб, але ми цивілізована країна, яка зібрала рекордний урожай. В даний час хлібопекарські підприємства виробляють подові сорти хліба. Щоб забезпечити населення хлібом із борошна нижчої якості, потрібно переходити на формовий хліб, який виробляли у 70- х роках минулого століття. Навіть технологічно це неможливо".
Ще момент: пекарі не хочуть бути заручниками ситуації, що склалася. "Споживачі сплачуватимуть великі гроші, отримуючи продукцію нижчої якості. Споживач не буде в захваті, а претензії полетять нам пекарям, а не тим, хто не вміє складати баланси ринку зернових з урахуванням потреб населення", - каже гендиректор "Укрхлібпрому".
Пекарі звертаються до влади з проханням проаналізувати зібраний урожай та чітко визначити кількість продовольчого та фуражного зерна. А також внести корективи до граничних цифр експорту пшениці 2-го класу. Також не завадило б відновити державний інтервенційний фонд та купити туди 500 тис. т пшениці 2 класу, щоб гарантувати продовольчу безпеку.
Детальніше про те, що відбувається в сфері продовольчої безпеки і чому держава відмовилася від контролю над експортом продовольчого зерна - читайте в статті Лариси Гук і Сергія Следзя "Вивозити, по суті, вже нічого: трейдери експортували з України близько 10 млн т (більше 75% ) продовольчої пшениці нового врожаю"