Бельгійський прем'єр-міністр Шарль Мішель оголосив, що не може підписати угоду, тому що регіональний парламент Валлонії проти.
Про це сьогодні пише Financial Times, додаючи, що оскільки європейсько-канадські домовленості за крок до краху, зростають сумніви, чи зможе ЄС укладати будь-які торговельні угоди в майбутньому. І це погані новини для Великобританії, яка після виходу з блоку збирається почати переговори з Євросоюзом про торгівлю.
Тим часом Канада і європейський блок збиралися урочисто підписати угоду вже у найближчий четвер під час саміту в Брюсселі. Прем'єр-міністр Джастін Трюдо і президент Європейської Ради Дональд Туск домовилися під час телефонної розмови зробити все можливе, щоб врятувати домовленості.
"Ми вважаємо, що саміт в четвер все ще можливий. Ми закликаємо всі сторони знайти рішення. Ще є час", - написав Туск на своїй сторінці в Twitter.
Проблеми розчарували лідерів ЄС, які сподівалися що угода "нового покоління" з Канадою відкриє шлях до більш масштабних торговельних домовленостей із США. Канадський міністр торгівлі Христя Фріланд сказала репортерам в Оттаві, що канадсько-європейська угода "ще не мертва". Однак вона додала, що канадська сторона зробила все, що було потрібно і тепер "м'яч на європейській частині поля".
Головний радник FTI Consulting Джон Клансі переконаний, що під загрозою опинилося майбутнє європейської торговельної політики, яка стала ключовою компетенцію ЄС.
"Навіть якщо рішення в найближчі тижні і місяці буде знайдене, довіра до ЄС як до найбільшого торговельного блоку світу буде підірвана політичною впертістю валлонського парламенту", - сказав експерт.
"Потенціал негативного впливу великий. Він може нашкодити, звісно, і майбутній угоді між ЄС і Великобританією після Brexit. Міжнародні торговельні партнери ЄС тепер будуть дедалі більше проявляти обережність, тому що немає жодних гарантій, що торговельні угоди не стануть заручниками позиції будь-якого учасника", - додав Клансі.
Переговори щодо підписання угоди про вільну торгівлю між ЄС і Канадою тривали п'ять років. Решта 27 країн-учасниць блоку були готові її підписати, аж поки регіональний парламент Валлонії не вирішив, що документ "суперечить інтересам" регіону.
"Торговельна політика ЄС не виживе у світі, де торговельні угоди потрібно "демократизувати" кожним національним парламентом і регіональним відомством по всьому ЄС", - переконаний колишній єврокомісар з питань торгівлі Пітер Мандельсон.
Раніше видання Financial Times писало, що ЄС намагається врятувати угоду про вільну торгівлю з Канадою. Адже європейський блок просто не може дозволити собі ще один провал в зовнішній економічній політиці. Угода про створення зони вільної торгівлі і інвестицій з США заблокована, вже підписаний і майже повністю ратифікований документ з Україною теж кульгає через Нідерланди. І провал домовленостей з Канадою стане черговим ударом по довірі до ЄС як торговельного партнера.
Тим часом, видання Wall Street Journal писало, що Нідерланди підготували вимоги до ЄС щодо асоціації з Україною. Одна з ключових вимог - підтвердити, що асоціація не стане першим кроком Києва до членства в європейському блоці.