Для стимулювання кредитного ринку в Україні слід активізувати використання раніше введених інструментів тимчасового обміну валютних ресурсів у гривневі (зокрема, валютних кредитних свопів). У цьому випадку обидві сторони не мають ніяких валютних ризиків. А щоб запобігти ризики доларизації української економіки, такі операції (валютні свопи) доцільно проводити з довгостроковими - на 2-3 роки - валютними ресурсами, отриманими від розміщення євробондів, кредитів міжнародних фінансових організацій тощо
Таку думку озвучив перший заступник глави правління "Уксоцбанку" Сергій Маноха під час круглого столу, організованого Лігою фінансового розвитку за підтримки "Дзеркала тижня. Україна".
"Цих ресурсів не так багато. Причому це буде не спекулятивна гривня, а гривня, яка йшла б на реалізацію конкретних [інвестиційних] проектів. При такому варіанті свопи не були небезпечними для економіки з точки зору доларизації і дуже сильно допомагали б", - зазначив банкір.
Маноха підкреслив, що це не стосується короткострокових валютних пасивів банків, які формуються переважно за рахунок валютних вкладів населення.
Зате голова правління "Райффайзен Банку Аваль" Володимир Лавренчук зазначив, що не підтримує розвиток інструментів, які в тій чи іншій мірі стимулюють використання валюти в Україні за межами фінансування експорту або імпорту (для внутрішніх операцій).
Цю ж думку підтримав заступник голови правління"Ощадбанку" Антон Тютюн: "Не варто розвивати якісь такі інструменти і особливо надавати цьому значення. Ми самі ж стимулюємо маховик гривня/долар. У нас є своя валюта - гривня. З нею треба працювати. Ніяких тут складнощів немає. Динаміка всіх показників говорить про те, що це реально".
Голова наглядової ради Platinum bank Юрій Блащук пропонує ще один спосіб. "У багатьох банках є субординований борг, часто в іноземній валюті, який по ряду причин не повністю включається в регулятивний капітал банку. Одним із шляхів вирішення є конвертація субборгу статутний капітал, звичайно при умові згоди інвестора. Щоб стимулювати банки до такого кроку, можна рекомендувати НБУ розглянути можливість спрощення порядку реєстрації збільшення капіталу у такому разі, приймаючи до уваги, що певний попередній контроль НБУ вже був проведений при реєстрації кредиту. Це може сприяти зростанню кредитування та посилення гривні", - говорить фінансист.
За словами ректора Міжнародного інституту бізнесу Олександра Савченка, щоб не концентрувати валютні ризики на Нацбанку при здійсненні валютних свопів, відповідні операції могли б проводитися між комерційними банками. !zn
Читайте також:
Голова Ради НБУ здивований любові українців до долара