Банки групи найбільших сформували 93% збитку системи

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Банки групи найбільших сформували 93% збитку системи На частку 13 найбільших банків прийшлося 62 млрд грн
Основною причиною, що викликає черговий рік поспіль збитковість банківської діяльності, стало півтораразове зростання відрахувань у резерви.

На частку 13 найбільших банків прийшлося 62 млрд грн, або 93% загального минулорічного збитку системи за національними стандартами фінзвітності.

Про це свідчать показники банків першої групи, опубліковані в поточному номері DT.UA.

Відповідно до раніше опублікованої інформації НБУ, фінансовий результатвсей банківської системи за минулий рік склав мінус 66,6 млрд грн (у підсумку за 2014-2015 роках - близько 120 млрд, а за перший квартал поточного року - ще 8 млрд). І це - без урахування показників вже виведених з ринку банків.

У групі найбільших, на частку яких припадає близько 80% активів системи, тільки три банки (Приватбанк, Укргазбанк, Укрсиббанк) показали в 2015-му позитивний фінрезультат (хоча вельми і вельми символічний), тоді як роком раніше таких банків було чотири. Треба сказати, що в нинішньому році ситуація поки помітно покращилася - за підсумками першого кварталу таких банків було вже сім ("Райффайзен Банк Аваль", "ОТП Банк", Приватбанк, Ощадбанк, Укрсоцбанк, "Сбербанк Росії", Укргазбанк).

Читайте також: Фонд гарантування вкладів перетворюється на хронічно дефіцитну структуру, яку неможливо реформувати

Як пише автор статті "(Не)зараховані звіти", в якій опублікована ця інформація, Ю. Сколотяний, основною причиною, що викликає (черговий рік поспіль) збитковість банківської діяльності, стало півтораразове зростання відрахувань у резерви (понад 99 млрд. грн) через болюче падіння якості кредитних портфелів. У той же час що вище сформоване тим чи іншим банком покриття резервами кредитних ризиків, то вища стабільність і прогнозованість роботи банку на наступні роки.

"Особливістю торішньої звітності є та обставина, що традиційний головний критерій ефективності не тільки банківської діяльності - фінансовий результат - у нинішніх умовах виявляється далеко не головним і не найкращим індикатором. Причому не тільки надійності (згадуємо приклад половини з 40 останніх банкрутів), а й поточного стану справ у кожному окремо взятому банку. І в даному контексті додатне значення "чистого прибутку" конкретної установи не може слугувати достатнім заспокоювачем, навпаки, може викликати питання про зайве маніпулювання цифрами або так зване недорезервування - неповне покриття резервами своїх кредитних ризиків", - говориться в статті.

Досить згадати хоча б той факт, що з понад 40 виведених з ринку в 2015-2016 рр. банків-банкрутів половина показувала позитивний результат з чистого прибутку як у 2014-му, так і аж до моменту введення тимчасової адміністрації.

Для більш адекватної оцінки стійкості банку навіть у найпершому наближенні слід у комплексі порівняти більш значущі зараз показники, а саме:

- адекватність (достатність) регулятивного капіталу (Н2 - розраховується з урахуванням сполучених ризиків);

- достатність сформованих резервів під покриття можливих втрат від активних операцій;

- поточний операційний прибуток, що формується здебільшого за рахунок процентного і комісійного чистих доходів (ЧПД+ЧКД) за вирахуванням накладних витрат банку.

Як повідомлялося раніше, в поточному номері DT.UA опубліковані "свіжі" дані фінансової звітності 13 найбільших банків України. Інформація містить показники банків 1-ї групи, які раніше не публікувалися, за підсумками першого кварталу поточного (на 01.04.16 - останній звітний період) та минулого року (на 01.01.2016) за національними стандартами фінансової звітності.

Дані наводяться в розрізі окремих банків по валюті їхньому балансу (чисті активи), власного і регулятивного капіталу, а також нормативу його адекватності, прибутковості операційної діяльності, кредитного портфелю (загального і в розрізі юридичних та фізичних осіб), сформованих резервах, клієнтського прострочення і тд.

"Прагнучи хоч якось задовольнити інформаційний голод, який сформувався через явну неповагу НБУ до інтересів вкладників своїх підопічних, про необхідність відновлення довіри яких іде так багато порожніх розмов із високих трибун, редакція DT.UA публікує дані фінзвітності за національними стандартами 13 найбільших із діючих банків (група 1) за підсумками минулого року та першого кварталу нинішнього (1-й квартал 2016-го - без Промінвестбанку), на частку яких припадає близько 80% активів системи", - йдеться в статті.

Детальніше про стан української банківської системи читайте у статті "(Не)зараховані звіти" редактора відділу макроекономіки DT.UA Юрія Сколотяного у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі