Центральний банк Азербайджану ухвалив рішення відпустити у вільне плавання курс національної валюти - маната - після того, як подібне рішення прийняли центробанки країн-партнерів Азербайджану.
"Прийнято рішення про проведення курсової політики на основі механізму бівалютного кошика, що включає долар і євро, - йдеться в повідомленні ЦБ. - Нові операційні рамки, поряд з умовами для поступової адаптації економічних суб'єктів, забезпечать гнучкість курсової політики та макроекономічну ефективність".
На практиці це означає, що курс маната по відношенню до основних світових валют - євро і долара - буде дешевшати.
"Згідно з цим рішенням, курс маната буде формуватися, головним чином, у відповідності з фундаментальними факторами, що визначають співвідношення попиту і пропозиції на валютному ринку. Участь ЦБА на валютному ринку буде здійснюватися у відповідності з цим режимом", - йдеться в повідомленні ЦБ.
Регулятор пояснив необхідність переходу на плаваючий курс надлишком пропозиції на ринку енергоносіїв і ослабленням економічного зростання в країнах, що є основними споживачами нафти.
"В останні місяці на тлі зростання волатильності національні валюти країн-партнерів з початку 2014 року знецінилися більш ніж на 100%. Виникли умови викликали необхідність адаптації валютного ринку та курсу маната до нових цін на нафту. Різко скоротилося позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу країни і валютні надходження з інших джерел", - також зазначили в ЦБ Азербайджану.
Рішення перейти на плаваючий курс різко обвалило манат: на 47,63% до долара до 1,55 маната і на 47,88% до євро - до 1,685 маната. Курс російського рубля зріс на 47,3%, склавши 0,0218 маната. Це було очікувано - ще в серпні Bloomberg назвав десять валют, на які скоро чекає девальвація, серед яких на другому місці опинився і манат.
При цьому ЦБ вже намагався адаптувати курс національної валюти до стрімкого падіння цін на нафту. В лютому 2015 року, ЦБ провів девальвацію національної валюти, щоб стабілізувати курс при ціні на нафту на рівні -55 за барель.
Раніше на плаваючий курс перейшов Казахстан, що призвело до обвалу до історичного мінімуму 1993 року. На Казахстанській фондовій біржі тенге торовался біля позначки 328,5 тенге за долар.