Росія не виконує свої обіцянки щодо перегляду 3.
"Свого часу російські партнери обіцяли нам переглянути газовий контракт, але досі це залишається тільки обіцянкою... Нам нічого не залишається, як тільки знижувати споживання енергоносіїв, забезпечувати енергоефективність", - сказав чиновник.
"Газ для України залишається одним із найдорожчих в Європі... Президент України поставив перед урядом завдання - ефективної диверсифікації постачання енергоносіїв... Нам необхідно залучати в цю галузь світових інвесторів", - додав він.
Він нагадав, що на український енергетичний ринок вже прийшли такі компанії як Shevron, Shell.
Азаров дав доручення віце-прем'єру Юрію Бойку і міністру енергетики Едуарду Ставицькому доручення "інтенсифікувати цю роботу".
Нагадаємо, 11 серпня Віктор Янукович завив про те, що у переговорах з Росією щодо перегляду газового контракту перевага не на боці Києва. "Коли ми кладемо на ваги, ми бачимо, що, на жаль, перевага не на нашій стороні... Ті пропозиції, які надходили, вони незручні для нас, вони для нас навіть принизливі, і ми ніколи не підемо. Ми не можемо торгувати країною - це наш принцип", - підкреслив президент, говорячи про переговори з Росією з газового питання.
За його словами, збитки, завдані державі через високу ціну на газ, за три з половиною роки становлять близько 20 мільярдів доларів.
Раніше повідомлялося про те, що успішний досвід постачань спотового газу з ЄС до України за угодою з німецькою компанією RWE в реверсному режимі використання газотранспортної системи довів перспективність цього напрямку диверсифікації джерел енергопостачання. Україна також вважає, що додатковим способом диверсифікації постачань природного газу у значних обсягах в перспективі може стати реалізація проекту будівництва LNG-терміналу. Імовірними постачальниками скрапленого газу в Україні на першому етапі можуть бути Катар і США у зв'язку з наявними значними запасами ресурсу і сприятливими ціновими параметрами, на другому етапі, після створення відповідної інфраструктури на території Грузії, - Азербайджан.
Одним з альтернативних варіантів постачань LNG в Україну є використання турецького терміналу в Мармуровому морі. Це дозволить вирішити проблему використання Босфорської протоки для проходу танкерів до українського терміналу, а також задіяти газотранспортні потужності Румунії і Болгарії.
У середньостроковій і далекій перспективі можливим шляхом диверсифікації постачання і використання транзитних можливостей може стати природний газ з Азербайджану і Туркменістану.
Як відомо, уряд Миколи Азарова після виборів президента у 2010 році почав переговори з Росією перегляду газового контракту від 2009 року, наполягаючи на необхідності зниження ціни на імпортований російський газ і гарантій обсягів транзиту.
Проте за цей час вдалося домовитися про знижку не більше 100 доларів за 1 тис. кубометрів газу (у квітні 2010 року) в обмін на продовження терміну перебування кораблів ЧФ РФ в Криму до 2042 року.
6 березня 2013 року юрист Станіслав Батрін звернувся з позовом до Кабміну про визнання недійсними газових контрактів з Росією. Юрист у своєму позові зазначає, що урядом України жодного разу не ініціювалось питання про перегляд угод на постачання газу у Столькгольмському арбітражі.
На думку юристів, у разі розглядів між "Нафтогазом" і "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі, шанси в України виграти набагато вищі, ніж у Росії.
В уряді публічно кілька разів змінювали свою позицію щодо можливості оскаржити в міжнародному суді "кабальні умови", то заявляючи про готовність судитися з "Газпромом", то відмовляючись від такого варіанту. На даний момент влада поки не поспішає з судовими розглядами, і ось вже котрий рік поспіль все ще розраховує домогтися зниження ціни шляхом "мирних" кулуарних переговорів.
Що стосується російської сторони, то в МЗС РФ раніше офіційно заявили, що "будь-які спроби брати під сумнів російсько-українські домовленості про постачання газу юридично неправомірні". !zn
Читайте також:
Суд не захотів порушувати справу проти Ющенка за вплив на газові переговори з Росією
Через рішення Ющенка в газовій сфері Україна втратила $ 38,6 млрд
Дубина звинувачує в невигідних газових контрактів не лише Тимошенко, але й Ющенка
Азаров не знайшов зачіпок, щоб розірвати газовий контракт з Росією 2009 року