За масове порушення прав побутових споживачів природного газу в Сумській області притягнуто до відповідальності ПАТ "Сумигаз", повідомляє прес-служба Антимонопольного комітету України.
З початку року Сумським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України прийнято вже третє рішення про визнання дій ВАТ "Сумигаз" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку розподілу природного газу та накладення штрафних санкцій у розмірі 68 тисяч гривень.
Відповідно до законодавства України, повірку, ремонт і установку лічильників газу побутових споживачів зобов'язані здійснювати підприємства-оператори газорозподільних систем. Але по факту в Україні це давно переклали на плечі споживачів.
У ході проведеного відділенням дослідження встановлено, що ВАТ "Сумигаз" внаслідок невиконання приписів законодавства переводило на споживачів свій обов'язок по проведенню ремонту/заміні лічильників:
- у 2016 році - 2170 лічильників (32,63% всіх лічильників, що вимагають ремонту або заміни)
- в 2017 році - 6615 лічильників (61,30% всіх лічильників, що вимагають ремонту або заміни)
- в 2018 році - 4231 лічильника (44,06% всіх лічильників, що вимагають ремонту або заміни).
Таким чином, 1373 споживачі були позбавлені права на проведення безкоштовного ремонту побутових лічильників і 11643 споживача - на проведення безкоштовної заміни лічильників, в результаті чого вони були змушені забезпечувати ремонт/заміну лічильників за свій рахунок (нести не передбачені чинним законодавством як витрати).
За інформацією, наявною у територіального відділення, протягом досліджуваного періоду середня вартість послуги з ремонту, яка надається заводами-виробниками, становила не менше 320 грн., вартість лічильника, в залежності від типорозміру і виробника, становила близько 1000 грн.
Виходить, що споживачів Сумської області змусили виплатити на користь облгазу близько 12 млн. 82 тис. грн.
Такі дії ВАТ "Сумигаз" кваліфіковані територіальним відділенням як порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
ПАТ "Сумигаз" має заплатити штраф у розмірі 68 тис. грн. і усунути наслідки порушення. У мотивувальній частині рішення зазначено, що під усуненням наслідків слід розуміти повернення споживачам коштів на суму близько 12 млн. 82 тис. грн. або здійснення перерахунків на зазначену суму в рахунок майбутніх платежів. Точна сума компенсації кожному споживачеві розраховується індивідуально і залежить від фактично понесених витрат споживачем.
Повідомлялося, що НКРЕКП оштрафувала компанії "Вінницягаз", "Волиньгаз" і "Київоблгаз" на 850 тис. Грн кожну і зобов'язала їх до 5 квітня перерахувати платіжки побутовим споживачам, прибравши незаконно нараховані додаткові обсяги газу.
Раніше Гройсман анонсував створення групи для перевірки діяльності операторів газорозподільних мереж (ГРМ), в яку увійдуть представники НКРЕКП, Міненерговугілля і Мінрегіони.
НКРЕКП заборонила операторам газорозподільної системи проводити донарахування платіжів за природний газ.
Докладно про ринок газу і роль Фірташа читайте в матеріалі Вікторії Войціцької "Хроніка зради, про яку всі знають наперед, або Українська мафія в антуражі колумбійської магії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".