Аграрний сектор вперше за 30 років може завершити фінансовий рік зі збитками

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Аграрний сектор вперше за 30 років може завершити фінансовий рік зі збитками © pixabay.com
Якою має бути врожайність зернових і ціни на продукцію, аби рослинництво залишилося беззбитковим?

Усе частіше в середовищі аграріїв з'являється інформація, що в українському сільському господарстві складається критична ситуація щодо фінансових результатів діяльності за 2023 рік. Голоси про банкрутство гучнішають. Подейкують, що тільки в рослинництві збитки складуть 3 млрд доларів. Ще частина учасників аграрної спільноти не виключає, що за підсумками року АПК отримає 5—6 млрд доларів збитків, пише Лариса Гук у статті “Житниця Європи”: в поточному році збитки вітчизняного агропромислового комплексу оцінюються мільярдами на ZN.UA 

"Падіння цін на продукцію та неможливість її вчасно реалізувати за достойною ціною поставили аграрний бізнес на межу простого відтворення. Вчені розрахували, що для господарств, котрі вирощують озиму пшеницю, умови, за яких прибуток буде покривати усі витрати, стартують від урожайності в 6 тонн/га при ринковій ціні 4500 грн/тонна. (При цьому середня врожайність пшениці по країні — 4,76 тонн/га.) Зазначимо, що є господарства, які збирають по 8 тонн, а є такі, що менше трьох з гектара", - пише Гук.

Авторка наводить цифри, необхідні для виходу на точку беззбитковості і для інших зернових. Так, кукурудзи на зерно треба зібрати 6,75 тонн/га. І тільки за умови реалізації «цариці» по 4000 грн/тонна господарство може вийти в нуль. При цьому середня врожайність — 6,74 тонн/га. Ціна станом на середину жовтня — 3500—4000 грн/тонна, EXW.

Щодо соняшнику, на який усі робили ставку, то тут точка беззбитковості становить 2 тонн/га при ціні 10 тис. грн/тонна. За умов нижчої врожайності вирощування буде для фермера збитковим. При цьому середня врожайність, за даними регіонів, становить 2,3 тонн/га.

Якщо називати речі своїми іменами, то банкрутувати аграрії почали ще 2022 року, однак торік усе ж вистояли і вийшли з прибутком, чи вдасться це і тепер? Як зазначає авторка, аграрії запевняють — економлять, на чому можуть: внесення мінеральних добрив скоротилося вдвічі. Аби не витрачатися на пальне, на технології при проведенні польових робіт не зважають. Загалом очікувані виробничі витрати на гектар становлять близько 27 тис. грн і вони на 1900 гривень перевищують середній показник 2021 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі