Аграрному фонду створили чергову "доньку" - займеться фінпослугами для сільгоспвиробників

Поділитися
© Тарас Черноморенко
Регулятор на ринку продовольства Аграрний фонд вирішив зайнятися новою діяльністю. Новостворена компанія претендує на отримання частини з 50 млрд грн коштів держгарантій, щоб видати їх сільгоспвиробникам на умовах державно-приватного партнерства. Третину коштів буде надавати держава, третина - покриватиметься за рахунок сільгосптоваровиробника, а третина - за рахунок приватних інвестицій.

Міністерство аграрної політики та продовольства (МінАП) 13 лютого прийняло рішення створити дочірнє підприємство регулятора на ринку продовольства України - Аграрного фонду (АФ). Нова структура - "Агрофінфонд" - буде надавати сільськогосподарським товаровиробникам фінансові послуги, зокрема лізингові, а також керувати фондами.

Це вже друга "дочка", створена за останній місяць - у січні АФ заснував "Агрофонд-зерно", яке має займатися торгівлею та переробкою зернових культур (раніше ці функції виконував безпосередньо АФ). Створення "дочок" у Фонді пояснили наміром зосередиться на основній функції - товарних інтервенціях, за допомогою яких держава регулює ринок продовольства.

Як розповів в.о. голови Мінап Микола Присяжнюк, головним завданням "Агрофінфонду" стане зниження вартості позикових коштів для виробників.

"Завдяки цьому вони зможуть залучити гроші дешевше банківських кредитів. "Агрофінфонд" повинен буде працювати на умовах державно-приватного партнерства, а кошти будуть видаватися на фінансування першочергових проектів в агропромисловому комплексі України",- зазначив він.

Мова йде у першу чергу про інфраструктурні проекти, тваринництво, насінництво та виробництво засобів захисту рослин, а також придбання сільгосптехніки у лізинг.

"Принцип передбачається такий, що третина коштів буде надавати держава, третина - покриватиметься за рахунок сільгосптоваровиробника, а третина - за рахунок приватних інвестицій",- розповів Присяжнюк у коментарі "Коммерсантъ-Україна".

"Агрофінфонд" претендує на отримання частини з 50 млрд грн, які уряд планує залучити під держгарантії на реалізацію програм активізації економіки в 2014 році. "Передбачається, що "Агрофінфонд" буде консолідувати навколо себе комерційні лізингові компанії, які і будуть фінансувати сільгосптоваровиробників. За рахунок залученого фондом під держгарантії фінансування відсоткова ставка для кінцевого споживача може бути знижена до 7-8% річних у доларах США",- говорить директор департаменту економічного розвитку аграрного ринку Мінагрополітики Віталій Саблук.

Учасники ринку у принципі підтримують створення нової структури, але в той же час вказують на високі ризики її можливої недієздатності.

"Якщо створення "Агрофінфонду" дасть можливість залучити фінансові ресурси дешевше, ніж вони є на ринку нині, то це, однозначно, піде на користь як невеликим, так і середнім сільгосптоваровиробникам, оскільки великі і без того мають можливість дешевих запозичень",- говорить голова Аграрного союзу Геннадій Новиков. "Свого часу було створено "Украгролізинг" і "Спецагролізінг", на які покладали функції зниження вартості сільськогосподарської техніки для аграріїв. Однак через обмежене державне фінансування цей механізм не працює. Тому, якщо "Агрофінфонд" не наповнять живими грошима, він теж не буде працювати",- додав він.

Керівник "Ідея Лізинг Україна" Роман Іваненко вважає, що представлена МінАП схема "виглядає стрункою, але вкрай дивною": "Це дуже небезпечна операція, і незрозуміло, навіщо така складна структура".

За його словами, у світі працюють дві основні схеми. Перша - компенсація відсоткової ставки, тобто пряме здешевлення. "У такому випадку держава, витрачаючи відносно невеликі кошти, за допомогою комерційних фінансових структур збільшує фінансове плече. Наприклад, при 1 млрд компенсацій в економіку може потрапити близько 10 млрд грн",- пояснює він. Друга схема - держава сама є фінансуючою структурою. "Однак у цьому випадку фінансове плече у кілька разів менше",- відзначає експерт. !zn

Читайте також:

Оподаткування аграріїв запропоновано підвищити

Перегляд пільг для агросектора: як проскочити між крапельками

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі