Цього тижня найбільші центральні банки світу завершать найагресивніший рік підвищення процентних ставок за останні чотири десятиліття, при цьому їхня боротьба з інфляцією все ще не закінчена, навіть незважаючи на уповільнення економіки, пише Bloomberg.
Федеральна резервна система США в середу має намір підвищити ключову ставку на 50 базисних пунктів до діапазону від 4 до 4,5%, найвищого з 2007 року, і дати сигнал про подальше підвищення ставки на початку 2023 року.
На день пізніше Європейський центральний банк і Банк Англії, ймовірно, підуть за ними, підвищивши ставки на півпункту. Підвищення вартості запозичень також очікується у Швейцарії, Норвегії, Мексиці, Тайвані, Колумбії та на Філіппінах.
Рік закінчується зовсім не так, як розпочинався. Ще в січні більшість політиків визнавали, що помилилися, зробивши ставку на те, що інфляційний сплеск 2021 року скоро вщухне. Натомість бачимо прискорення глобальної інфляції до двозначних значень.
Bank of America Corp. зафіксував близько 275 підвищення ставок цього року, що достатньо для одного підвищення кожен торговий день, за всього 13 зниження.
Понад 50 центральних банків здійснили рідкісне у минулому підвищення ставок на 75 базисних пунктів, причому деякі з них приєдналися до ФРС і робили це неодноразово.
Згідно з прогнозами Bloomberg Economics, світові ставки завершать рік на рівні 5,2% порівняно з 2,8% у січні.
Хоча ознаки того, що інфляція досягла свого піку у більшості країн, посилюються, головне питання зараз полягає у тому, що буде у 2023 році.
Хоча багато інвесторів очікують, що в якийсь момент відбудеться поворот, голова ФРС Джером Пауелл і президент ЄЦБ Крістін Лагард, які виступатимуть цього тижня, кажуть, що їхня увага як і раніше зосереджена на боротьбі з інфляцією, навіть якщо це зашкодить попиту.
Хоча очікується, що цього тижня ФРС почне знижувати темпи посилення грошово-кредитної політики, підвищивши ставку на півпункту, а не на 0,75, як раніше, цільова ставка одноденного банківського кредитування продовжуватиме підвищуватися і на початку 2023 року.
Ще одне підвищення на 50 базисних пунктів становитиме 4,25 процентних пункти підвищення процентних ставок протягом усього 2022 року. Року, в якому інфляція злетіла до 40-річного максимуму.
Наступний тиждень у США: стриманий індекс споживчих цін виправдає уповільнення підвищення ставок ФРС.
ЄЦБ, ймовірно, за ФРС підвищить ставки лише на 50 базисних пунктів, після того як минулого місяця інфляція в єврозоні сповільнилася вперше за півтора роки. Однак, враховуючи, що зростання споживчих цін, як і раніше, становить 10%, не можна повністю виключати можливість третього послідовного підвищення ставки на 75 базисних пунктів, і деякі з найбільш "яструбиних" членів Ради управляючих висловилися за такий крок.
Очікується, що Банк Англії підвищить свою базову кредитну ставку на півпункту до 3,5%, що стане найвищим показником із 2008 року. Оскільки інфляція досягла 41-річного максимуму в 11,1%, а споживачі все більше очікують зростання цін протягом наступних кількох років, політики на чолі з керуючим Ендрю Бейлі заявили, що вони діятимуть рішуче, щоб запобігти розкручуванням спіралі цін і заробітних плат.
Похмурі перспективи для економіки роблять рішення цього місяця складнішим, ніж попередній. Рецесія вже почалася і, як очікується, триватиме до 2024 року, а домогосподарства страждають від найжорсткішого за всю історію підвищення вартості життя.
Ціни на енергоносії щонайменше у шість разів вищі за звичайні, а холодніша, ніж зазвичай, погода вирує у Великій Британії вперше з минулої зими.
Швейцарія також стикається зі стрімким зростанням інфляції, проте за рівня інфляції в 3% — менше третини від рівня інфляції в навколишньому єврозоні — політики ШНБ, швидше за все, вважать за краще зробити крок на півпункту замість того, щоб повторити вересневий крок на 75 базисних пунктів.
Сильний франк зараз підтримує економіку, оскільки дозволяє швейцарцям уникнути інфляції, що імпортується.
Валютне управління Гонконгу рухатиметься в ногу з ФРС через прив'язку валюти, що означає ще одне ймовірне підвищення ставок, тоді як центральні банки Філіппін і Тайваню, за прогнозами, також підвищать ставки.
Очікується, що у п'ятницю Банк Росії збереже ставки на колишньому рівні, оскільки останній раунд пом'якшення його політики завершився через зростання інфляційних ризиків. Кремль хвалиться меншим, ніж очікувалося скороченням ВВП цього року, але центральний банк попередив, що нові обмеження на продаж нафти, запроваджені країнами Великої сімки, можуть вдарити за обсягом виробництва, оскільки вони почнуть діяти наступного року.