Кабінет міністрів планує посилити контроль саме над діяльністю експортерів агросировини, оскільки обсяг неповерненої в Україну валютної виручки сягнув 8 млрд дол. (або 20% наявних у нас зараз валютних резервів). Про це пише Юлія Самаєва, редакторка відділу економіки ZN.UA, у статті – «Білі жертви боротьби з чорним експортом».
По-перше, в уряді хочуть брати агроекпортерів на облік у Державному аграрному реєстрі. Причому лише тих, хто працював до 23 лютого 2022-го і не має боргів із повернення валютної виручки.
По-друге, прив'язати до повернення валютної виручки відшкодування ПДВ і можливість закриття рахунків. По-третє, скоротити строк повернення валютної виручки із 180 до 90 днів.
Втім є сумніви щодо того, що ці заходи якось вплинуть на роботу так званих чорних експортерів, бо згадані обмеження доволі просто обійти придбавши вже зареєстровану компанію з хорошою борговою історією і цей "ринок" дуже поширений в Україні. Натомість роботу "білих" експортерів буде ускладнено, оскільки нинішні проблеми із логістикою цілком можуть з об'єктивних причин загальмувати повернення валютної виручки в країну на строк довший за 90 днів.
Нагадаємо, що ZN.UA ще на початку цього року звертало увагу уряду на проблеми при експорті зернових. Про це можна почитати в іншому тексті Юлії Самаєвої – «Обкрадають двічі: експортери продають зерно за безцінь, та ще й не повертають гроші в країну».