Якщо Фонд відновлення України, що анонсували у Офісі президента, таки почне працювати, то це загрожує певними наслідками. Про це пише Мартина Богуславець, виконавча директорка Інституту законодавчих ідей, у матеріалі «Новий план Маршалла для України: платформа у форматі Рамштайн та Фонд відновлення».
Серед головних ризиків діяльності Фонду:
- Політична залежність. Попри створення Наглядової ради із 75% представників донорів, ключові питання вирішує Кабмін.
- Відсутність координаційної функції.
- Можливість неформального впливу на органи місцевого самоврядування, які позбавлені права самостійно подавати проєкти на фінансування.
- Відсутність прозорих і публічних процедур визначення виконавців.
- Несистемність – точкові рішення, без визначення ключових питань відновлення – наприклад, відбір проєктів до фінансування, затвердження та виконання плану відбудови.
«Для подолання цих ризиків в інституції має бути спеціальний статус, де Кабмін відіграватиме роль лише під час її створення чи ліквідації і не матиме впливу на поточну діяльність і гроші. Фонд має виконувати координаційну функцію – це дозволить комплексно розуміти ситуацію з відновленням та уникнути подвійного фінансування проєктів. Обов'язковими для інституції, яка розпоряджається коштами міжнародної допомоги, грантами та бюджетними ресурсами, має бути конкурсний відбір – як проєктів, так і персоналу», - пише автор.
З іншими матеріалами Мартини Богуславець можна ознайомитися за посиланням.