Щойно людина приручила перших представників світу дикої природи, перед нею постала проблема регулювання репродуктивної функції братів наших менших. Задовільного вирішення цієї проблеми немає й зараз. Традиційні хірургічні способи неекономічні і погано переносяться тваринами, навіть якщо їх проведено під загальним наркозом. Останнім часом значні кошти і зусилля спрямовуються на розробку хімічних контрацептивів у вигляді ін’єкцій або кормових добавок. Однак вони не завжди дійові і, як правило, викликають небажані побічні ефекти, як фізіологічні, так і поведінкові.
Тим часом фізіологи знають: перегрівання репродуктивних органів самців ссавців усього на кілька градусів призводить до пригнічення їхніх функцій, аж до повної стерилізації. Чому б не використовувати з цією метою електромагнітні поля НВЧ, перевагами яких є їхня спрямованість, можливість локального нагрівання і точного дозування? Методи надчастотної гіпертермії нині успішно використовуються в різних галузях медицини.
Для проведення досліджень спеціалісти Інституту радіофізики й електроніки НАН України і Харківської державної зооветеринарної академії створили експериментальну установку і випробували її на поросятах дослідного господарства «Прогрес». Для двотижневих тварин сеанс підвищення температури тканини до потрібної величини, тобто приблизно на 6—7 градусів за Цельсієм, тривав усього 15—30 секунд. Цього було достатньо, щоб ефект стерилізації тривав весь період відгодівлі піддослідних тварин. При цьому поросята не відчували болю і поводилися спокійно. Відсутність змін, характерних для фізіологічного стресу, засвідчили і проведені спеціалістами гістологічні дослідження та аналіз крові.
Новий метод дає чимало переваг, включно з економією коштів, оскільки не потребує використання хірургічних матеріалів і медичних препаратів і вимагає невеликих енерговитрат. На сьогодні це — найбільш ефективний, безпечний і гуманний вид стерилізації сільськогосподарських та свійських тварин. Він забезпечує керовану і строго контрольовану локальну дію без жодної шкоди для здоров’я та функціонування інших життєво важливих органів стерилізованих тварин. Метод цілком відповідає вимогам біоетики, у тому числі Декларації добробуту тварин, розробленої Всесвітнім товариством захисту тварин 2000 року.
Однак, як засвідчили експерименти, для досягнення необхідного ефекту у різних представників фауни різного віку потрібно відкоригувати як частоту, так і тривалість випромінювання НВЧ. Зокрема для котів та собак потрібно розробляти свою шкалу дозувань. Та все ж харківські учені вважають, що НВЧ-технологія здатна допомогти розв’язати санітарно-екологічну проблему контролю чисельності бездомних тварин у наших містах і оснастити ветеринарів надійним методом гуманної стерилізації рябків та мурок.