Рішення американської адміністрації з контролю за продуктами харчування й лікарськими препаратами (FDA) для багатьох виявилося цілковитою несподіванкою. У ньому йдеться про те, що м’ясо та молоко клонованих тварин цілком безпечне для вживання в їжу. Аби обгрунтувати таке рішення, адміністрації вистачило тільки 11 сторінок попередньої доповіді.
Зокрема у ній стверджується: численні хімічні аналізи молока та м’яса клонованих тварин нічого «ненормального» не виявили. А тому й перевіряти далі немає потреби. Тим паче немає сенсу маркувати таку продукцію.
Цим рішенням залишилися незадоволені як покупці, так і виробники. Перших такий поспішний висновок не позбавив недовіри до нових незвичних продуктів. І саме це непокоїть нині виробників. Як вважає Кетлін Нельсон, юрист Міжнародної асоціації виробників молочної продукції, крім схвалення FDA, виробникам потрібне ще й схвалення покупців. Тому необхідні незаперечні докази безпеки цієї продукції.
Мораторій на м’ясомолочні продукти, отримані від клонованих тварин, діє у США з 2001 року. До кінця нинішнього американці, купуючи м’ясо чи молоко, можуть бути впевненими у його «природному» походженні. А ось із нового року, якщо згадане рішення FDA схвалять, такої гарантії в них не буде. Правда, особливого напливу клонованої продукції на американському ринку найближчим часом однак не станеться. Адже сьогодні вартість клонування однієї корови сягає 19 тис. доларів. Гамбургер із її м’яса потягне не менш як на сотню баксів. Проте відкриття ринку для цієї продукції може істотно прискорити процес оптимізації процедури клонування. І тоді перевіряти безпеку нової продукції будуть уже на дуже широкій вибірці. Невідомо лише, хто залишиться в контрольній групі, якщо ця продукція не міститиме навіть спеціального маркування.