За 20 років російський пенсіонер Володимир Овчінніков здобув чимало прихильників своїми вуличними фресками в маленькому містечку Боровськ, приблизно в 115 км на південний захід від Москви, багато з них зображували важке становище жертв сталінських репресій, передає історію з російської глибинки Reuters.
Але 25 березня, трохи більше ніж через місяць після того, як Росія ввела десятки тисяч військових в Україну, Овчінніков створив нову роботу, яка поставила б його під серйозну юридичну загрозу.
Він намалював дівчину в синьо-жовтому вбранні кольорів українського прапора, а зверху на неї падають бомби. Під нею великими літерами він написав: «ОСТАНОВИТЕСЬ».
Мурал суперечив новим законам, ухваленим російським урядом, які фактично криміналізували протидію військовій кампанії в Україні.
"Поліція заявила, що цей твір дискредитує нашу армію", – сказав Reuters 84-річний Овчінніков.
Фреску зафарбували, а Овчинникова зобов’язали сплатити 35 000 рублів ( 20 000 тисяч грн, 554 долари) штрафу за новий злочин – «дискредитацію російської армії», що передбачає максимальне покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі.
У відповідь він створив нову роботу, написавши слово «безумие» з латинською літерою Z, яка стало символом того, що Москва називає спецоперацією в Україні. Поліція її оперативно зафарбувала.
Це спровокувало гру в кішки-мишки між Овчинніковим і міліцією в Боровську, містечку з населенням 12 000 осіб.
Замість зафарбованоъ фрески він намалював слова «pozor» (ганьба), «fiazco» і «bazta» (досить), кожне з латинською літерою Z. Кожне по черзі було зафарбовано поліцією.
Боровська місцева адміністрація не відповіла на запит про коментар.
Опозиція війні ґрунтується на сімейній історії репресій
Для Овчинникова опозиція війні в Україні ґрунтується на сімейній історії репресій радянської доби. Його діда розстріляли ленінські більшовики у 1919 році, а батька заарештували під час сталінських чисток у 1937 році.
Він привернув увагу до історії політичних репресій Росії як мотиву свого мистецтва. У 2017 році він переконав місцеву владу встановити пам’ятник їх жертвам – камінь, взятий із Соловецьких островів на крайній півночі Росії, де був перший у Радянському Союзі табір ГУЛАГу.
«Ця тема політичних репресій і закритість цієї теми, знищення історичної пам’яті – це одне й те саме, що відбувається з Україною», – сказав Овчинников.