В Українському Домі у Києві стартувала виставка "Наїв вільний", яка демонструє артефакти із масштабної колекції Фонду Миколи Бабака. Це унікальна можливість побачити зразки української народної культури, які зберігають історію та самобутність країни.
Фотокореспондент ZN.UA Василь Артюшенко побував на відкритті виставки.
Колекція Миколи Бабака почала формуватися наприкінці 1980-х років, коли митець усвідомив своє покликання бути художником. Спершу він дбайливо зберігав артефакти зі своєї рідної домівки: іграшки, рушники, родинні фотографії та хатні ікони, які передавалися з покоління в покоління.
Згодом художник розширив свою діяльність, виїжджаючи в експедиції селами Черкащини та відвідуючи антикварні ринки. Він збирав народні ікони, сільські фотографії, вишиті й мальовані картини, кераміку, скло та інші ужиткові речі. Навіть ікони в поганому стані знаходили своє місце в його колекції ‒ їх реставрували як сам художник, так і залучені ним фахівці.
У 2009 році на основі зібраної колекції народних ікон Середньої Наддніпрянщини періоду XVIII-XX століття вдалося створити монографію, яка принесла Миколі Бабаку та Олександру Найдену Національну премію імені Тараса Шевченка.
У 2016 році художник передав понад 20 народних ікон Черкаському обласному художньому музею. У 2022 році, від імені власного благодійного фонду, він подарував ще близько 30 народних картин, які стали частиною постійної експозиції музею.
На виставці "Наїв вільний" представлена значна частина культурної спадщини Фонду Миколи Бабака, який загалом нараховує понад 15 000 артефактів. Митець сподівається, що зібрані ним експонати рано чи пізно знайдуть своє місце в музеях, де їх зможуть побачити всі охочі ‒ як українці, так і іноземні гості.
Нагадаємо, у Національному музеї "Київська картинна галерея" відкрився проєкт "Під Різдвяною Зіркою", який розповідає про українську ідентичність, тяглість та відродження традицій.