У Франківську театральні вистави грають у бомбосховищі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У Франківську театральні вистави грають у бомбосховищі Франківці грають вистави у підвалі театру © Івано-Франківський театр ім. І. Франка
Театр імені Франка грає свої знакові постановки.

Івано-Франківський Національний театр імені Івана Франка вирішив  грати  знакові вистави зі свого  репертуару у  театральному підвалі, що в період війни став бомбосховищем, тобто місцем прихистку як для івано-франківців, так і для численних гостей міста, які сьогодні шукають порятунок і захист на Західній Україні. 

За словами директора-художнього керівника Івано-Франківського Національного театру народного артиста України Ростислава Держипільського, Франківський драмтеатр вже у перші дні війни перетворився на масштабний "театр-криївку", на гуманітарний культурний центр "Рух опору -  Рух допомоги", де розгортається робота у різних напрямках заради допомоги українській армії та задля  підтримки численних  українців, що у  воєнний  час опинитися в місті, а також заради підтримки бойового духу жителів самого Франківська, для яких  театр у центрі міста за останній час став знаковим і магнетичним місцем на культурній мапі України. 

Театр активно реалізує волонтерські проєкти і водночас, за словами художнього керівника, не забуває і про творчу складову  життєдіяльності великого театрального організму. Західні франківці вже ініціювали театральний (музичний) проєкт "Украдені пісні" спільно з  письменником Юрієм Андруховичем. Мета проєкту - повернути у лоно національної культури ті українські пісні (мелодії), які у радянський час  з пропагандистською ціллю були фактично вкрадені росіянами і згодом презентовані як набуток  радянської пісенної спадщини. Як приклад, пісня "Там вдали за рекой зажигались огни"  про будьонівців,  офівційно підписана російськими авторами Алєксандром Алєксандровим та  Ніколаєм Коолем. Насправді в основі популярної  мелодії - українська пісня "Розпрощався козак". І таких прикладів десятки. Юрій Андрухович  виступає як дієвий учасник проєкту "Украдені Пісні" - і як літератор, і як коментатор. 

Західні франківці ще до війни органічно адаптували свій великий театральний підвал під креативний шекспірівський простір. Тут прописані гучні вистави за творами В. Шекспіра у постановці Ростислава Держипільського -  " Гамлет" та "Ромео і Джульєтта". 

Наразі в шекспірівському просторі для рідних театральних глядачів та для численних  гостей Франківська грають також вистави "Енеїда" за Іваном Котляревським та "Нація" Марії Матіос. На думку режисера, теперішній сценічний простір підвалу-бомбосховища  надає популярним постановкам нові художні і навіть ідеологічні виміри. " Наш театр став надійним прихистком дя біженців та містян, і ми відновлюємо показ вистав - в укритті. Сьогодні наші актори працюють задля перемоги України, як волонтери і як воїни, у тім числі на інформаційному-творчому фронті", - каже Держипільський. 

Особлива подія в межах сцени-бомбосховища  відбулася 11 березня, коли західні франківці  вперше у воєнних реаліях зіграли свою знамениту виставу "Гамлет" з актором Олексієм Гнатковським у ролі принца данського (переклад трагедії Шекспіра здійснив Юрій Андрухович). Глядачі "Гамлета" у бомбосховищі відзначають, що вистава у  теперішні воєнні часи помітно змінила і  художній ритм, і  своє смислове забарвлення, коли Гамлета глядачі сприймають не тільки  як принца-філософа, а і як принца-воїна, що прагне поєднати в часи безумства розірвані родинні та державні зв'язки, а також прагне не допустити на рідну землю незваного гостя (у шекспірівському сюжеті це Фортінбрас, а у нашому випадку "самі знаєте хто"). 

Через соціальні мережі про франківського "Гамлета" у бомбосховищі дізнався видатний британський шекспірознавець  Майкл Добсон (професор шекспірівських студій, директор Шекспірівського інституту у у Стретфорді-на-Ейвоні). Він бачив українського Гамлета ще у мирний час, 2018-го, у тому ж таки Франківському театральному підвалі і залишив після вистави свій захоплений відгук. Наразі гуру британського шекспірознавства підтримав український театр у його креативних та гуманітарних акціях в часи війни і, зі свого боку, написав про  бажання виділити декілька кімнат у своєму домі  для біженців з України. 

Найближчі театральні покази в шекспірівському театральному бомбосховищі Івано-Франківська:16 березня -  "Нація" Марії Матіос , 18 березня -  "Ромео і Джульєтта" Вільяма Шекспіра. А 20 березня - мюзикл "Гуцулка Ксеня" Я. Барнича. Одна з найкасовіших украінських вистав, мюзикл про закохану Гуцулку Ксеню, також  за теперішніх воєнних реалій вимушено змінить просторовий формат і з великої сцени перейде у надійне укриття -  в театральне бомбосховище. 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі