Добігає кінця 2022 рік, який став для всіх нас роком важких випробувань, пов'язаних з повномасштабним вторгненням Росії. Завершуючи рік, прийнято підбивати його підсумки. Одним із таких підсумків є слова року, які щорічно обирають провідні словники світу.
Так, за версією Оксфордського словника, словом 2022 став «режим гобліна». Це сленговий вираз, який описує «тип поведінки, який є безсоромно поблажливим, лінивим, неохайним або жадібним, як правило, способом, що відкидає соціальні норми чи очікування».
Термін став популярним після того, як у багатьох країнах світу послабили обмеження, пов'язані з пандемією, і люди почали виходити "у світ". Укладачі словника вважають, що «режим гобліна» вловив переважний настрій людей, які відкинули ідею повернення до «нормального життя» або повстали проти дедалі більш недосяжних естетичних стандартів та нестійкого способу життя, які демонструються в соціальних мережах.
Укладачі словника англійської мови Collins назвали словом року "пермакризу" - "тривалий період нестабільності та відсутності безпеки". Його обрали «виходячи з криз, що продовжуються, з якими стикався і продовжує стикатися Велика Британія і світ, включаючи політичну нестабільність, війну в Україні, зміни клімату і кризу вартості життя».
А словом 2022-го за версією словника Merriam-Webster став "газлайтинг". На думку укладачів словника, слово стало відображенням часу, наповненого дезінформацією, фейковими новинами, конспірологічними теоріями та тролями у Twitter.
Термін визначають як «психологічне маніпулювання людиною, зазвичай протягом тривалого періоду часу, яке змушує жертву сумніватися в правильності власних думок, сприйняття реальності чи спогадів і зазвичай призводить до замішання, втрати впевненості та почуття власної гідності, невпевненості у своїх емоційних переживаннях психічної стабільності та залежності від злочинця».
Суспільство німецької мови назвало словом року назвали Zeitenwende, яке канцлер ФРН Олаф Шольц використав у контексті війни, розв'язаної Росією.
"Це слово, яке не нове і означає початок християнської ери, але в більш загальному сенсі також і будь-який перехід до нової ери, активно використовувалося в другому значенні канцлером Шольцом. Російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 стало "поворотним моментом в історії нашого континенту". У цьому ж контексті Федеральний президент Штайнмайєр говорив про "епохальний перелом", - йдеться у повідомленні організації.